IBAN Numarasının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğreniriz?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere banka İban numaralarının kime ait olduklarını nasıl buluruz onu anlatacağız.

İban numarası bankalar aracılığıyla karşı tarafa para göndermeye yarayan bir numaradır. Bu numara 26 haneden oluşmaktadır ve her kartın farklı numarası vardır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi iban numarasının bölümleri bu şekildedir. Ayrıca son 4 hanesi hesap ek numarasıdır. Son 4 hanesinden hemen önceki 8 hane ise müşteri numarasını vermektedir.

Son hanelerin açılımı da aşağıdaki gibi olmaktadır. Bu iban numaraları örnek olarak verilmiştir.

Eğer bir kişiye para göndermek isterseniz internet şubeciliğini kullanarak o kişinin iban numarasını girerek para yollayabiliyorsunuz. Bu yüzden bir kişiye para yollamak için o kişinin sadece iban numarası ve isim-soyisim bilgisine sahip olmanız yeterlidir. Peki bu iban numaralarının kime ait olduğunu nasıl öğrenebiliriz şimdi sizlere onu anlatalım. İban numarasının kime ait olduğunu öğrenmek için 3 farklı yol vardır diyebiliriz. Şimdi bunları anlatalım.

İban Numarasının Kime Ait Olduğunu Öğrenmenin Yolları

1-) Havale veya Eft İle Öğrenme;

Öncelikle arkadaşlar iban numarasının kime ait olduğunu bulmak için ilk yolumuz eft-havale yapmaktır. Eğer internet şubesine girip o iban numarasına bir para gönderme yaparsanız o kişinin isim soyismini öğrenebilirsiniz. Tabii bazı bankalarda para göndermeden direkt olarak o sayfa açık olup iban numarasını yazdığınızda kişinin adı ve soyadı otomatik olarak karşınıza çıkar. Ama illaki para göndermeniz gerekiyorsa da az bir miktar 0.1 kuruş gönderirsiniz ve kim olduğunu öğrenmiş olursunuz. Tabii ki dediğimiz gibi öncelikle bu İBAN numarasını para gönderme bölümüne yazın. Ardından kişinin gerçek adı ve soyadı otomatik olarak sistemde gözükebilir. Bu durumda para yollamanıza gerek kalmaz.

Hem eft göndermede hem de havale işlemlerinde isim soyisim bulunabilir. Şöyle ki mesela eğer kişinin iban numarası X bankasına aitse ve sizin de X bankasında hesabınız varsa buraya havale yollayabilirsiniz. Havale yolladığınızda ise İban numarasını yazın otomatik olarak “Ah****** Me******” şeklinde isim ve soyismin ilk 2 harfleri gözükmüş olur. Bu yöntemle de ismini tahmin edebilirsiniz. Ayrıca eğer size tanımadığınız kişiden para geldiyse bunu açıklama bölümünden de öğrenebilirsiniz. Bazen para gönderen kişiler açıklama olarak isim soyismini yazıyorlar daha doğrusu eğer bu alanı değiştirmemişlerse bu otomatik kalıyor. Sizde oradan öğrenebilirsiniz.

2-) İban Sorgulama İle Kişiyi Bulma;

İkinci yöntem olarak iban sorgulama yöntemini kullanabilirsiniz. Mesela ziraat bankası, vakıfbank, garanti gibi hemen hemen tüm bankaların resmi web sitelerinde iban sorgulama bölümü mevcuttur. Buraya girip iban numarasını yazdığınızda iban’ın kime ait olduğunu öğrenmiş olursunuz.

3-) Banka Şubesi Yardımıyla Öğrenme;

Eğer bankada çalışan bir tanıdığınız, arkadaşınız veya akrabanız varsa aynı şekilde ondan yardım alarak iban numarasının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer tanıdığınız yoksa banka şubesine gidip de oradan bir çalışandan rica edip yine aynı şekilde kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Dediğimiz gibi eğer çok acil bir şekilde öğrenmeniz gerekiyorsa tatlı bir dille banka çalışanıyla konuşun durumu güzellikle anlatın o da anlayışla karşılayacaktır ve İBAN numarasının veya hesap numarasının sahibini sizlere söyleyecektir. Ama normalde banka çalışanlarının iban numarası hakkında bir bilgi vermesi yasaktır. Yine de bazı istisnai durumlarda ayrıcalık yapılabilir. En doğru bilgiye banka şubesine giderek ulaşabilirsiniz.

Ek olarak rastgele bir banka şubesine gitmeden önce ibanın hangi bankaya ait olduğunu bulun. Üstteki resimde bulunuşunu anlatmıştık. 5 haneli banka kodunu sorgulatıp banka ismini öğrenebilirsiniz. Ardından o bankanın şubesine gidin ki kişiyi bulma süreci daha kolay olsun.

4-) Polis ve Emniyetten Yardım Alabilirsiniz;

Son olarak eğer bu yöntemler işe yaramazsa ve acil kişiyi bulmanız gerekiyorsa karakola gidip polisten veya emniyet şubesinden yardım alabilirsiniz. Durumu izah ettiğiniz zaman polis size ellerinden geldiğince yardımcı olacaktır. Ayrıca sadece iban numarası değil, hesap numarası vb. numaraların da sahibini bulamıyorsanız polise gidip kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Bu yöntemlerle iban numarasının veya banka hesap numarasının kime ait olduğunu bulabilirsiniz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir