Peyami Safa – Fatih Harbiye Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Fatih Harbiye

Yazarı : Peyami Safa

Kitabın Konusu

1931 yılında yayımlanan Fatih – Harbiye kitabı, kültürel çatışmaları konu alır. ”Sosyal Roman” olarak değerlendirilmiştir. Peyami Safa’nın en ünlü eserlerinden birisidir.

Fatih-Harbiye Roman Özeti

Şinasi ile Neriman çocukluk arkadaşıdır. İkisinin de tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk olarak İkisi de birbirlerini sevmektedir. Beraber okula gelip giderler. Üniversitede de beraber olurlar. Faiz, Neriman’ın babasıdır. Şinasiyi o da çok sevmektedir. Faiz Bey’in evinde bazı geceler saz çalar sohbet ederler. Herkes bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini bilmektedir. Neriman ve Şinasi’nin araları giderek soğumaktadır. Oturdukları mevki olan Fatih’i Neriman sevmektedir. Fatih çünkü doğuyu,  gelişmemişliği ve eskiyi temsil etmektedir. Oturdukları mahalledeki evler oldukça eskidir. Harbiye ise gelişmişliği ile batıyı temsil eder. Macit, Harbiye’de oturmaktadır.  Şinasi’ den habersiz Macit ile birkaç kez görüşürler. Macit bir gün Neriman’ı baloya davet eder. Neriman baloya gitmek ister. Ancak babasından tam izin alacağı sırada babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder.

Baloya gitmek için elbise almaya gittiğinde vitrinleri gezerken dayısının kızlarına uğrar. Dayısının kızları bu işler de oldukça deneyimlidirler. Onların evlerine gittiğinde ağlamaktan harap olan bir kadını görür ve nedenini sorar.  Nedeni ise kızının intiharıdır. Rus gitaristi aşık olan kadının kızı intihar etmiştir. ilişkileri ilk başta oldukça mutlu olan bu ikili birbirlerini çok sevmektedirler. Ancak fakir hayat sonrasında kız intihar eder. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci bırakıp gider ve o adamla yaşamaya başlar. O da diğerleri gibi zengin  olarak gidebilmek ve  her istediğini artık yapabilmektedir. Ama mutluluğu bulamaz. Hakiki güzelliği aramaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğu için samimiyet arar. Rus genci de bunları bulamaz. Sonunda gence dönmeye karar verir ve onu aramaya başlar. Büyük uğraşlar sergiler ama genç kabul etmez. Bu üzüntü doğrultusunda kız evine gider ve tabancayı alır. Kendisini öldürür. Neriman bu hikayeden çok etkilenir izin alarak oradan ayrılır. Babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul edeceğini söyler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir