Monte Kristo Kontu Sonunda Ne Oluyor, Kitap Nasıl Bitiyor?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Monte Kristo Kontu kitabının sonunda neler oluyor, kitap nasıl bitiyor hakkında bilgiler paylaşacağız.

Öncelikle şunu belirteyim arkadaşlar. Kitabın 2 cildini de yeni bitirdim sayılır ve biraz boşluktayım açıkçası. Monte Kristo Kontu’nu şuana kadar okuduğum en iyi 3 kitap arasına sokabilirim. Şuana kadar 100’den fazla kitap okumuşumdur. Açıkçası bir kitapta her durumun bir arada olacağını hiç düşünmemiştim. Yani bir roman serisi düşünün. İçerisinde tüm konular işlenmiş. Aşk, intikam, para, hırs, cinayet, intihar, iflas, delilik, mutluluk, huzur, kavuşma vb. birçok konu bu kitapta yer alıyor. Gerçekten bu hissi bir “İnce Memed” okurken almıştım, bir de bu kitaptan… Her neyse konumuzu çaptırmayalım. Bu arada kapak görseli Monte Cristo adasına ait. Şimdi kitabın sonunda neler oldu, Kont öldü mü yaşıyor mu, kimlere ne oldu kısaca hakkında bilgi vereyim. BURADAN SONRAKİLER SPOLER OLACAKTIR. Sonuçta kitabın direkt olarak sonunu sizlere anlatacağım. Bu yüzden eğer kitabı okumadıysanız altta yazılanları okumayın. Çünkü büyük SPOİLER içerir…

Monte Cristo Kontu Kitap Sonunda Neler Oluyor?

…SPOİLER İÇERİR…

Monte Kristo Kontu kitabını okuyanların en çok merak ettiği soru kitabın sonunda Edmond Dantes’in yani Kont’un ölüp ölmediğidir. Arkadaşlar kitabın sonunda Edmond Dantes ve Hayde bir gemiye binip gidiyor. Zaten kitap burada bitiyor. Aslında kitap sonunda Morrel Kont’un nerede olduğunu soruyor ve kaptan Jacopo ise elini ufka doğru uzatıyor. Burada eğer elini göğe kaldırmış olsa bir nevi belki öldüğünü düşünebilirdik. Ama elini ufka doğru işaret ettiği için büyük olasılıkla Hayde ile birlikte gemiyle bir yere gittiğini anlamış oluyoruz. Bu arada normalde Kont, Hayde’yi kızı olarak seviyordu kalbi Mercedes’e aitti. Fakat kitabın sonunda Hayde onu hem babası hem kocası olarak gördüğünü söylüyor ve tamamen sevdiğini söylüyor. Burada Kont da aynı şekilde duygularını ona açıyor. Yani Kont’un kalbi kitabın sonunda Mercedes için değil Hayde için çarpıyor diyebiliriz. Kitap her anlamıyla mutlu sonla bitiyor diyebilirim. Çünkü Kont tüm düşmanlarından intikamını alıyor. Üstelik Morrel ve Valentine’ın hayatını da kurtarıyor ve onları tekrar birleştiriyor. Ayrıca tüm mal varlığını bu iki güzel insana bırakıyor.

Şimdi kitap sonunda karakterlere neler oluyor hızlı hızlı kısaca anlatalım.

  • Morcerf (Fernand) : Mahkemede kim olduğu öğreniliyor. Fernand zamanında Tepedelenli Ali Paşa’ya ihanet etmişti fakat bu bilinmiyordu. Gerçekler sonradan mahkemede Hayde’nin açıklamasıyla öğreniliyor. Haliyle Morcerf büyük bir darbe yemiş oluyor ve herkes gerçek kimliğini öğreniyor. Morcerf çevresi tarafından dışlanıyor ve kısa bir süre sonra kendi kafasına sıkıp intihar ediyor.
  • Mercedes : Edmond Dantes’in sevgilisi Mercedes eşinin intiharının ardından fakirleşiyor ve Dantes’in babasının (aslında kendisinin de sayılır) evinde kalıyor. Bu evi ona Dantes gösteriyor ve orada kalmasını istiyor.
  • Albert : Mercedes’in oğlu Albert Afrika’ya askere gidiyor. Sonrasında geri dönüyor mu bilinmiyor, kitapta konusu geçmiyor.
  • Danglars : Edmond Dantes’in intikam almak istediği ana karakterlerden Danglars kitabın sonunda iflas ediyor. Şöyle ki Danlars İtalya’da eşkıyalar tarafından kaçırılıyor ve elinde son kalan 5 milyon frank parayı burada bitiriyor. Eşkıyalar onu bir yerde tutuyor ve yemeklerinin 50 bin frank olduğunu söylüyor. Danglar ise açlıktan ölmemek için mecburen tek bir yemeğe 50 bin frank veriyor. Böyle böyle parası tükeniyor ve son 50 bin frankı kaldığında pişman olduğunu söylüyor. Ardından Monte Kristo Kontu yani Edmond Dantes gerçekleri anlatıp onu bağışlıyor.
  • Villefort : Savcı Villefort oğlunu ve eşini de kaybettikten sonra deliriyor. Yani bildiğimiz gerçek anlamıyla deliriyor. Kont da başka bir şey yapmadan onu öyle bırakıyor. Ayrıca Kont Villefort’un kızı Valentine’ın hayatını kurtarıyor. Çünkü Valentine, en sevdiği kişilerden olan Morrel’ın sevgilisidir.
  • Morrel : Kont’un en sevdiği isimler arasında geliyor. Morrel kitabın sonunda intihar etmek istiyordu. Fakat Kont ona 1 ay süre vermesini ve 1 ay sonra isterse kendini öldürmesi için yardımcı olacağını belirtiyor. Ardından 1 ay geçiyor ve Monte Kristo adasında tam ölmek üzereyken onu Valentine ile karşılaştırıyor. Yani haliyle ölmüyor, yediği bir maddeden dolayı ölü gibi hissediyor ve sonrasında Valentine ile mutlu bir yaşam sürüyor.
  • Valentine : Valentine’i normalde herkes ölü sanıyordu. Fakat Kont onu özel iksiriyle kurtarıyor. (Aslında özel bir karışım da diyebiliriz) Sonrasında Montecristo adasına getiriyor ve Morrel ile buluşturuyor.
  • Edmond Dantes : Baş karakterimiz Edmond Dantes namı diğer Monte Cristo Kont’u kitabın sonunda Hayde ile birlikte gemiyle Montecristo adasından arkasında Morrel ve Valentine’ı bırakarak uzaklaşıyor. Ayrıca yaklaşık 100 milyon frank mirasını Morrel ve Valentine’ye bırakıyor.
  • Hayde : Hayde, Dantes’i sevdiğini itiraf ediyor. Ve Kont-Hayde ikilisi bir gemi ile uzaklaşıp gidiyor. Kitap da zaten burada bitiyor.

Monte Kristo Kontu kitabının sonu genel olarak böyle bitiyor arkadaşlar. Eğer kitabı okumadıysanız gerçekten okumanızı tavsiye ederim. Hatta şunu söyleyeyim, Ezel dizisi bu kitaptan uyarlama. Yani kalitesini siz düşünün artık. Eğer boş vaktiniz varsa kitabın iki cildini de okumanızı tavsiye ederim. İki cilt de birbirinden güzel. Kitabın sıkıcı hiç bir yeri yok. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

YORUMLAR

  1. Gerçekten efsane bir kitap bende bitirdiğimde baya etkisinde kalmıştım. Tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir