Prens Adaları’nın Diğer İsmi Ne? Neden Kızıl Adalar Deniliyor?

Merhabalar bu yazımızda sizlere Prens Adaları’nın diğer isimleri nelerdir, kaç farklı ismi vardır onları anlatacağız.

Prens Adaları İstanbul’un Anadolu yakası açıklarında yer alan, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu bölümünde yer alan adalardır. Prens Adaları aslında “Adalar” olarak biliniyor. Zaten Adalar diye İstanbul’un bir ilçesi mevcut. Fakat bu Adalar’ın birçok ismi vardır. Bazı genel kültür yarışmalarında ve sınavlarda bu isimler karşımıza soru olarak çıkabiliyor. Şimdi sizlere Prens adalarının diğer isimleri nelerdir, Kızıl adalar ne demektir, neden Kızıl ada deniliyor hakkında bilgi verelim.

Prens Adaları’nın Diğer İsimleri Nelerdir?

Prens Adaları’nın diğer ismi “Kızıl Adalar”, “Adalar”, “İstanbul Adaları” olarak geçmektedir.

Prens Adaları’nın diğer isimleri şu şekilde:

  • Adalar
  • İstanbul Adaları
  • Kızıl Adaları

Prens Adaları’nın haritadaki yeri yukarıdaki gibidir. Prens Adaları toplamda 9 ada ve 2 kayalıktan oluşmaktadır. Yani aslında bu 9 adanın tamamı Prens Adaları, Kızıl Adalar olarak geçiyor.

Kızıl Adalar Ne Demek? Neden Kızıl Adalar Deniliyor?

Prens Adaları’nın diğer bir ismi de “Kızıl Adalar” ‘dır. Bu adalara Kızıl Adalar denmesinin sebebi merak ediliyor. Bu adalara Kızıl Adalar denmesinin nedeni adalardaki toprakların renginden dolayıdır. Yani geçmişte bu adaların toprak rengi kızıla yakın olduğu için haliyle “Kızıl Adalar” olarak isimlendirilmiştir.

Kızıl Adalar’la ilgili bir soru geçtiğimiz günlerde Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulmuştu. Bundan dolayı Prens adaları ve Kızıl adaları soruları genel kültür sorularında veya sınavlarda karşımıza çıkabilir. Bundan dolayı bilmekte fayda var.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir