İGA (iga) Açılımı Nedir? İGA Ne Demektir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere İGA ne demektir ve açılımı nedir onu paylaşacağız.

İGA son zamanlarda haberlerde, gazetelerde, internet sitelerinde vb. yerlerde geçen bir kısaltmadır. Açılımı ise bir çok kişinin bilmediği bir şeydir diyebiliriz. Şimdi iga nedir açılımı ne demektir onu sizlere yazalım.

İGA (iga) Açılımı Nedir ve Ne Demektir?

İGA’nın açılımıIstanbul Grand Airport” demektir. Yani yeni yapılan İstanbul Havalimanının ingilizce kısaltmasıdır. Uluslararası kısaltması desek daha doğru olur. Aslında kısaltması IGA‘dır. Yani ilk harfi I harfidir. Çünkü ingilizcede büyük İ harfi yok bu bakımdan Istanbul olarak geçiyor. Türkçesi “İstanbul Büyük Havalimanı” demektir. Uluslararası ve yabancı basında İstanbul Havaalanı İGA (IGA-iga) veya İA (IA-ia) olarak geçmektedir. Ülkemizde ise normal şekilde İstanbul Havalimanı olarak belirtilmektedir. Dediğimiz gibi yabancı kaynaklarda “İstanbul Grand Airport” veya “İstanbul Airport” olarak geçmektedir. Bunların kısaltması da “İGA” veya “İA” olarak belirtilir.

İGA aynı zamanda bir şirket adıdır diyebiliriz. 2013 senesinde İstanbul Havalimanını inşa etmek ve 25 yıl işletmek amacıyla kurulmuştur. Resmi web sitesine “www.igairport.com” adresinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul havalimanı halk arasında 3. havalimanı olarak da geçmektedir. Şimdi yeni yapılan havalimanı ile ilgili kısaltmaları ve açılımları aşağıya tekrardan yazalım.

  • İGA (IGA) ==> İstanbul Grand Airport
  • İA (IA) ==> İstanbul Airport
  • İH ==> İstanbul Havalimanı
  • İBH ==> İstanbul Büyük Havalimanı

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Yeni havalimanı tüm milletimize hayırlı olsun. Allah (c.c.) herkese kazasız belasız hayırlı uçuşlar nasip eylesin. Amin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir