Parazit (Gisaengchung) 2019 Film Yorumları, Eleştirileri, İnceleme ve Puanlama

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere parazit filminin kendimce yorumlarını, eleştirilerini ve puanlamasını paylaşacağım.

Arkadaşlar filmi yeni izledim. Şunu söyleyeyim Parazit filmi şuana kadar izlediğim en iyi 5 film arasına giriyor desem yanlış olmaz. Film o kadar hayatın içinden ve o kadar farklı duygular hissettiriyor ki nasıl anlatsam bilemiyorum yani çok çeşitli. Çeşitli derken hani bir film vardır komedidir haliyle sürekli komik olaylar olur. Aynı şekilde dram filmleri vardır dram içerikli olur. Veya spor temalı film vardır spor içerikli olur. Ama bu filmde her şeyden var diyebiliriz. Yani filmde bazı sahneler komik, bazı sahneler korkunç, bazıları dramatik, bazıları duygusal, bazıları düşündürücü vb. her sahnesi ayrı bir özellik içeriyor. Bazı sahnelerde hepsi bir arada yer alıyor. Bu da yönetmenin kalitesini ortaya koyuyor ki Oscar’a aday gösterilmiş. Büyük ihtimalle en iyi yönetmen ödülü bu filme gider.

Film Amerikan, İngiliz veya bir başka batılı ülke yapımı değil. Film Güney Kore yapımıdır. Haliyle ülkesi bakımından gerçekten beklenmedik muazzam bir filmdir desek yanlış olmaz sanırız. Çünkü Güney Kore’den böyle harika filmler çok görmeyiz. Film şuanda ülkemizde sinemalarda altyazılı olarak yayınlanıyor. Eğer boş bir vaktiniz varsa bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

Film, fakir ve zengin iki aile arasında geçiyor. Filmin vermek istediği bir sürü mesaj vardır. En önemlisi yönetmen filmde zengin ve fakir arasındaki durumu ve analizi seyircilere aktarmak istemiş. Filmde fakir ailenin dolandırıcılık ve kurnazlık gibi şeyler yaptığını görüyoruz. Zengin ailenin ise iyi niyetli ve çocuklarının geleceği için en iyi eğitimi almasını sağlayan tipler olduğunu görüyoruz. Burada filmin bize sordurttuğu asıl soru şu; Bir insan zengin olduğu için mi iyilik yapar? Veya parası olmayan birisi iyilik yapar mı? Yani fakir olan aile eğer zengin olsaydı dolandırıcılık veya kurnazlık yapar mıydı? İşte asıl soru bu. Cevabı sizlerde saklı.

Ayrıca son sahnelerden birinde sığınakta yaşayan katil adamın yaraladığı fakir ailedeki kıza sadece anne ve babası yardımına koşuyor. Zengin ailedeki baba ise sadece korkudan bayılmış olan çocuğunu kucağına alıp hastaneye götürmeye çalışıyor. Üstelik çocuğun öğretmeni öldürüldüğü sırada onu düşünmüyor bile. Bu da zengin ailenin ne kadar bencilce davrandığını bizlere gösteriyor. Sonuçta çocuğu yaralanmamıştı ama diğer kişileri görmezden gelip sadece çocuğunu alıp olay yerinden kaçmaya çalıştı. Ayrıca koku muhabbeti zaten ilginç. Yani bir insan koksa bile onun dedikodusunu nasıl yaparsın ki ayıp diye bir şey var. Burada tabii ki fakir aileyi savunmuyorum zaten filmin başından beri o aileyi savunmuyordum elbette. Fakat illaki bir aile savunulacaksa zengin aile olur diyordum lakin bu 2 olay yüzünden bundan da vazgeçtim. Yani film bana 2 aileyi de kötü gösterdi. Normalde filmlerde illaki iyi bir taraf olur onu desteklersiniz. Ama bu filmde sonlara doğru her iki aileden de tiksinti duymaya başlayabilirsiniz. Tabii ki incelediğimiz yorumlara göre fakir olan aileye sinir olanlar daha çok var. Ama onlar da ne yapabilir ki zor şartlarda yaşıyorlardı. Mecbur kalmasalar orada çalışmazlardı. Yine de tabii ki savunulacak tarafları çok çok azdır diyebiliriz.

Neyse dediğim gibi arkadaşlar film gayet güzel zaten imdb’de şuanda en iyi filmler arasında 26. sırada bulunuyor. Büyük ihtimalle izlenme sayısı arttıkça ilk 20 içerisine girebilir. Yine de belli olmaz. Filmin sonu itibariyle belki düşük puan verenler olabilir. Çünkü araştırdığımız kadarıyla genellikle filmin sonu dışında çok beğenilmiş. Filmin sonu bir tık iyi olsa herkes en iyi ilk 3 film arasına koyabilirmiş. Okuduğumuz yorumlara göre böyle söyleyebiliriz. Film 6 farklı dalda Oscar’a aday gösterilmiş. Dediğimiz gibi şuanda sinemalarda altyazılı olarak yayınlanıyor. Sinema salonlarına giderek izleyebilirsiniz.

Filme Puanım:

Şimdi gelelim filme verdiğim puana. Filme 10 üzerinden 9 puan veriyorum arkadaşlar. Bu 1 puanı da dediğim gibi filmin gidişatına göre sonu biraz farklı bitti. Tabii ki güzeldi. Fakat daha üst düzey bir bitiş bekliyordum. Çünkü film sürekli üst seviyede gittiği için sonunu da bu seviyelerde beklerdim. O bakımdan 1 puan kırdım ve 10 üzerinden 9 diyorum. Sizin puanınız nedir yorumdan bize yazabilirsiniz.

Filme puanım ==> 10 üzerinden 9

Dediğim gibi o da sonu çok da iyi bitmediği için. Gerçekten son 15-20 dakikaya kadar film harika gidiyordu. Fakat sonu biraz kötü bitmiş diyebiliriz. Daha doğrusu önceki kısımlara nazaran biraz kötü desek doğru olur. Yoksa sonu diğer filmlere kıyasla harika elbette ama bu film benim gözümde çok üst düzey olduğu için sonunu da üst düzey beklerdim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir