İhtilam Olmamak İçin Neler Yapılmalıdır? (Cünüp Olmamak İçin Yapılacaklar)

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ihtilam olmamak için neler yapılabilir bazı kaynaklar hakkında bilgi vereceğiz.

İhtilam olmak yani rüyalanmak elimizde olmadan kendiliğinden meydana gelen bir durum olduğu için günah değildir. İhtilam olunca gusül almak şarttır fakat oruçlu olan bir kişi diyelim ki ihtilam olmuş olsun, bu durumda o kişinin orucu bozulmaz. Bunların dışında ihtilam olmak bazı zamanlarda kişiye sıkıntı oluşturabiliyor. Örnek vermek gerekirse misafirlikte, suyun zor bulunduğu yerlerde, yolculukta vb. durumlarda kişiler ihtilam olmak istemezler. Çünkü bu durumda gusül almak zor olabilir. İşte bu yüzden ihtilam olmamak için neler yapılabilir araştırılması yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde bu konu Cübbeli Ahmet Hoca’ya sorulmuştu. Hocamızın verdiği cevaba binaen sizlere bu yazıyı yazmak istedik. Şimdi detaylara geçelim.

İhtilam Olmamak İçin Neler Yapılabilir?

Arkadaşlar “İhtilam olmamak için neler yapmak lazım?” sorusu geçtiğimiz sohbetlerde Cübbeli Ahmet Hoca’ya sorulmuştu. Cübbeli Hocamız konu hakkında yaptığı araştırmalara binaen ihtilam olmamak için yapılması gereken 2 şeyden bahsetti. Bunlar şu şekilde:

1-) İlk olarak yatmadan önce Tarık Suresi okunursa (ilk 8 ayeti) Allah’ın izniyle ihtilam yani cünüp olunmaz. (Tarık Suresi’nde “innehu ala racihi le kadir” ayetine kadar okunuyor. Yani “innehu ala racihi le kadir” bu ayet de okunuyor.) Yani Tarık Suresi’nin ilk 8 ayeti okunacaktır.

2-) İkincisi ise kişinin yatmadan evvel kalbinin üzerine “Ya Ömer” yazması (Arapça olarak) tavsiye edilmiştir. Yani bir kişi ihtilam olmamak için kalbinin üzerine Arapça olarak “Ya Ömer” (عمر) yazarsa (normal parmaklarıyla kalbinin üzerine yazacak, yani el hareketleriyle bu harfleri yazacak, normal kalemle kağıda yazılmayacak) bu kişi Allah’ın izniyle ihtilam yani cünüp olmaz. Bunun hikmeti ise şöyle, şeytan Hz. Ömer (Radıyallahuanh) ‘dan çok korkmaktadır ve kaçmaktadır. Bundan dolayı kişi kalbinin üzerine Ya Ömer yazarsa şeytan bu kişiye uykusunda uğramaz. Bundan dolayı o kişi Allah’ın izniyle cünüp olmaz denilmiştir.

Cübbeli Ahmet Hoca sohbetinde bizzat bunları denediğini ve etkili olduğunu söylemiştir. Bu bakımdan sizlere bu konuyu yazmak ve yapılması gerekenleri kısaca anlatmak istedik. Konu hakkında detaylar Cübbeli Ahmet Hoca’nın “Gençlerin Soruları Yaşlıların Sorunları 3. Bölüm” programının 2:20:08 ‘inci dakikasında anlatılmaktadır. Dileyenler oradaki programı da izleyebilirler. Allah (c.c.) bu bilgileri bizlere aktardığı için Cübbeli Ahmet Hoca’dan razı olsun. Kendisine bol bereketli vakitler ihsan eylesin. Amin…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir