Küfür Etmek Abdesti Bozar mı? Küfredince Abdest Bozulur mu?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere küfür etmek abdesti bozar mı bozmaz mı kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Küfür etmek hem dinimizde hem de insanlık tarihinde kötü, ayıp, hakaret vb. kabul edilen sözler bütünüdür. Küfür etmek günah ve kötü kabul edilmiştir. Bir müslümana özellikle din ile ilgili küfürler etmek gerçekten büyük günahlardandır ve küfretmek müslümana yakışmaz. Çünkü küfür edilince bu küfrün boyutu farklı yerlere gelebiliyor. Yani küfür eden bir kişi bir sonraki seviyede karşısındaki kişinin dinine veya kitabına küfür edebiliyor. İşte bu yüzden yasak ve günah kabul edilmiştir. Haliyle müslümanlar abdesti olan bir kişinin küfür edince abdesti bozulur mu merak etmektedir. Şimdi konu hakkında ayrıntıları paylaşalım.

Küfür Edince Abdest Bozulur mu?

Küfür etmek her ne kadar günah olsa da abdesti bozmaz. Ağızdan çıkan kötü sözler abdesti bozmaz fakat bazı alimler kötü söz söyledikten sonra, küfür ettikten sonra vs. kötü konuştuktan sonra abdest tazelemenin daha iyi olacağını söylemiştir. Evet dediğimiz gibi her ne kadar küfür etmek günah olsa da abdesti bozmamaktadır. Yani abdestin bozulma durumları arasında küfür etmek yer almaz. Ayrıca bazı alimlere göre küfretmek manevi olarak abdesti bozabilir denmiştir fakat bu durumda yine de namaz kılınabilir denmiştir.

Yani kısacası küfür etmek evet çok kötü bir şeydir ve günahtır fakat bu durum abdestin bozulmasına yol açmaz. Yani küfür eden bir kişi yeniden abdest almadan namaz kılabilir. Ama yine de ihtiyatlı olmak açısından alimler küfrettikten sonra abdest alınmasını tavsiye etmişlerdir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir