İki Bayram Günlerinde Okunacak Enbiya Duaları

Herkese hayırlı günler dileriz. Bayrama az kala bu paylaşımı yapmak istedik. Bu yazımızda sizlere 2 bayram günlerinde yani ramazan ve kurban bayramı günlerinde okunacak olan enbiya dualarının okunuşlarını ve Türkçe meallerini paylaşacağız. Şimdiden herkesin yaklaşmakta olan kurban bayramı mübarek olsun.

Ömer ibni Abdilaziz (Radıyallahu Anh) şöyle demiştir:

“Bayram gününde babanız Adem (Aleyhisselam)ın dediği gibi: ‘Ey Rabbimiz! Biz (emrine muhalefet edip, kendimizi cennetten çıkartacak iş yaparak) nefislerimize zulmettik. Eğer Sen bizim için (günahlarımızı) bağışlamada bulunmazsan ve bize acımazsan andolsun ki elbette biz (iki cihanda da en büyük zarar ve) hüsrana uğrayanlardan oluruz.'(Araf suresi 23. ayet) duası ile:

Okunuşu : Rabbena zalemna enfüsena veillem teğfirlena veterhamne lenekunenne minelhasirin.

‘Ey Rabbimiz! Biz (Senin dinine) iman ettik, öyleyse bizim için (günahlarımızı) bağışlamada bulun ve bize acı. Zaten merhametlilerin en hayırlısı ancak Sensin. (Zira ana-babamız dahil, kimse bize Senin kadar acıyamaz ve fayda sağlayıp zarardan kurtaramaz.)’ (Müminun suresi:109. ayet) deyin.

40 kere okunacak = 

Okunuşu : Rabbena amenna feğfirlena verhamna veente hayrurrahimin.

Ayrıca İbrahim (Aleyhisselam)ın dediği gibi: ‘O Zat ki; (evla olanı terk etme gibi yapabileceğim herhangi bir) hatamı, ceza günü benim için bağışlayacağını ummaktayım.’ (Şu’ara suresi:82. ayet) deyin.

30 kere okunacak = 

Okunuşu : Vellezi etmeu eyyeğfirali hatieti yevmeddin.

Yine böylece Musa (Aleyhisselam)ın dediği gibi: ‘Ey Rabbim! Gerçekten ben nefsime zulmettim (kendime yazık ettim), artık benim (hatamı) bağışla.’ (Kasas suresi: 16. ayet) deyin.

20 kere okunacak = 

Okunuşu : Rabbi inni zalemtünefsi feğfirli.

Bir de Yunus (Aleyhisselam)ın dediği gibi: ‘Senden başka hiçbir ilah yoktur. (Zulümden) Seni tenzih ederim. Gerçekten de ben (nefsine yazık eden) zalimlerden oldum.’ (Enbiya suresi: 87. ayet) deyin.”

40 kere okunacak = 

Okunuşu : Leilehe illeente sübhaneke inni küntü minezzalimin.

buyurmuştur.

Önemli Not = Arkadaşlar Arapça bilmeyenler için duaların okunuşları da yazdık fakat okunuşları doğru olmayabiliyor. Çünkü uzatma vb. olan yerler var haliyle onları Arapça bilenler anlayabiliyor. Bu yüzden eğer Arapça bilmiyorsanız tecvid, uzatma, harf hataları olmaması için lütfen Arapça bilen bir kişiye duaları okutturun. Yoksa harf hatasından Allah korusun günaha girmeyelim.

2 bayram günlerinde okunacak olan enbiya duaları bu şekildedir. İlk önce ilk baştaki dua okunur ardından adet miktarında diğer dualar okunmaktadır. Toplu olarak ayet-i kerimelerin okunuşları ve adet miktarları aşağıdaki gibidir;

Enbiyâ duaları bu şekildedir. Umarız faydalı olur. Dualar ve okunuşlar Cübbeli Ahmet Hoca’nın(kendisinden Allah razı olsun) lalegül dergisinden alınmıştır. Detaylı bilgiler için dergiden bakmanız rica olunur.

Kaynak = Cübbeli Ahmet Hoca / Lalegül Dergisi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir