İki Noktadan Sonra Büyük Harfle mi Küçük Harfle mi Başlanır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere iki noktadan sonra cümleye büyük harfle mi yoksa küçük harfle mi başlanır kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Türkçe’de en fazla kullanılan noktalama işaretlerinden birisi de iki nokta üst üste yani ( : ) bu işarettir. İki nokta üst üste genellikle sınavlarda karşımıza çıkabiliyor. Özellikle TYT, YGS gibi test sınavlarında noktalama işaretleri konusunda 2 nokta üst üste ile ilgili sorular sorulabiliyor. Bu yüzden iyi bilmekte fayda var. İki nokta üst üste işareti ile ilgili en merak edilen konu ise 2 nokta işaretinden sonra cümle büyük harfle mi yoksa küçük harfle mi başlar sorusudur. Şimdi kısaca anlatalım.

2 Nokta Üst Üste İşaretinden Sonra Cümle Büyük Harfle mi Başlar?

İki nokta üst üste işaretinden sonra (yani : bu işaretten sonra) ifade eğer cümle ise büyük harfle başlar, küçük harfle başlamaz. Yani 2 nokta işaretinden sonra kelime özel isim olmasa bile cümle ise büyük harfle başlamalıdır. Fakat bu dediğimiz gibi cümle için geçerlidir. Bu genelde noktalı virgül ile karıştırılır. Çünkü noktalı virgülden sonra gelen kelime eğer özel isim değilse küçük harfle başlıyor. Fakat iki nokta üst üste işaretinden sonraki kelime büyük harfle başlamaktadır. Ayrıca iki nokta üst üste işaretinden sonra 1 boşluk bırakılıp öyle kelime yazılır.

Buna ek olarak eğer iki nokta üst üste işaretinden sonra eğer cümle gelmiyorsa yani sıralı ifadeler (aralarında virgüllü kelimeler) geliyorsa o zaman büyük harfle başlamaz. Yani iki nokta işaretinden sonra eğer cümle geliyorsa büyük harfle başlar. Cümle değilse aralarında virgül olacak şekilde sıralı ifade varsa o zaman küçük harfle başlar.

Şimdi örnek cümleler yazalım.

Örnek cümleler:

  • Tam evden çıkacakken sordu: Akşam maça gidecek miyiz? [Burada iki nokta işaretinden sonra cümle geldiği için cümle büyük harfle başlar.]
  • Sütlaç tatlısı yapmak için şunlara ihtiyacımız var: süt, su, şeker ve pirinç. [Bu cümlede iki nokta işaretinden sonra cümle gelmediği için, sıralı ifadeler geldiği için ve kelime özel isim olmadığı için küçük harfle başlar.]

Kısacası: Eğer iki nokta işaretinden sonra cümle geliyorsa büyük harfle başlar. Eğer iki nokta işaretinden sonra sıralı ifadeler geliyorsa küçük harfle başlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir