Terviye Günü ve Kurban Bayramı Arefe Gecesi Kılınacak Namaz ve Tarifi

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Zilhicce ayının 8. günü yani Terviye gününde kılınacak bir namaz ve Kurban Bayramı Arefe gecesinde kılınacak bir namazın tarifini paylaşacağız. Şimdiden Allah (c.c.) kılacağınız namazları kabul eylesin.

Zilhicce ayının ilk 10 gününde kılınacak birçok nafile namaz vardır. Bu namazlardan ikisi de terviye günü namazı ve arefe gecesi namazıdır. Şimdi sizler için kısaca Terviye gününde kılınacak namazı ve arefe gecesi kılınacak namazın tarifini paylaşalım.

Arefe Gecesi ve Terviye Günü Ne Zaman?

Terviye Günü, Zilhicce ayının 8. günüdür. Yani Kurban Bayramı’ndan 2 gün önceki güne terviye günü adı verilir. Bayramdan bir önceki güne ise arefe günü denir. Arefe gecesi ise Kurban Bayramı’ndan 1 gece önceki gecedir. Yani Kurban bayramı gecesinden 1 gece öndeki geceye Arefe gecesi adı veriliyor.

  • 2022 yılında Terviye günü : 7 Temmuz 2022 Perşembe gününe denk gelmektedir.
  • 2022 yılında Arefe gecesi : 7 Temmuz’u 8 Temmuz’a bağlayan geceye denk gelmektedir.

Terviye Gününde Kılınacak Namaz ve Tarifi Nedir?

Terviye Günü olarak adlandırılan 8. gün namazı, 4 rekat ve ardından 2 rekat olmak üzere toplam 6 rekat olarak kılınır. Kılınacak bu 4 rekatın 1. sinde 1 kere Asr Suresi, 2. sinde Kureyş Suresi, 3. sünde Nasr Suresi ve 4. sünde ise 3 kere İhlas Suresi okunur. Ardından kılacağı 2 rekatın her bir rekatında 3 kere İhlas Suresi okunur. İşte böyle yapan kişi terviye gününün ve o gün Mina’da zikredenlerin sevabını bulur.

Arefe Gecesinde Kılınacak Namaz ve Tarifi Nedir?

Kurban Bayramı Arefe Gecesi’nde kılınacak namaz, 5 selamla 10 rekat namazdır. Bu namazın her rekatında 5 kere Kureyş Suresi okunur. Ayrıca bu gece buradaki videoda anlatılan Zilhicce ayının ilk 10 gecesinin her birinde kılınacak önemli bir namazı da kılabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir