İlizyon – İlüzyon – İllüzyon Doğru Yazılışı Hangisidir?

Selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ilizyon mu ilüzyon mu yoksa illüzyon mu hangi kelime doğru yazılmıştır TDK’ya göre kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Kelime anlamı “Göz bağı, yanılsama” olarak bilinen kelimenin doğru yazılışı hep karıştırılır. Fakat bu karıştırmaya artık Türk Dil Kurumu sitesinde son verilmiştir diyebiliriz. Normalde okurken hep ilizyon diye okuruz fakat doğru yazılışı acaba bu şekilde mi şimdi kanıtıyla birlikte sizlere paylaşalım.

İlizyon mu İlüzyon mu İllüzyon mu Hangisi Doğru Yazılmıştır?

Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine göre yanılsama anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı ilizyon veya ilüzyon değil illüzyon kelimesidir. Yani kelimenin doğru yazılışı illüzyon‘dur. Diğerleri yanlış yazılmıştır.

Üstteki resimde gördüğünüz gibi TDK’ya göre kanıtı da bu şekildedir. Özellikle üniversiteye geçiş sınavlarında Türkçe dersinde yazım hataları konusunda bu tarz sorular gelebilir ki herkesin ilizyon olarak doğrusunu bildiği bu kelime belki de gelecek senelerde soru olarak karşınıza çıkabilir. Bu yüzden 2 l’li olarak ezberlemekte fayda var.

Buradaki siteden TDK’nın sayfasına bakabilirsiniz. Kanıtına oradan da ulaşabilirsiniz. Biz tekrardan aşağıya doğru ve yanlış yazılışlarını yazıyla da yazalım.

  • İlizyon×
  • İlüzyon×
  • İllüzyon

Herkese iyi çalışmalar dileriz. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir