IMDB Kısaltmasının Açılımı Nedir? IMDb Ne Demektir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere İMDB kısaltmasının açılımı nedir ve ne anlama geliyor onu anlatacağız.

Bazı web siteler uzun hali yerine kısalma haliyle kullanılmaktadır. Bu sitelerden birisi de imdb.com‘dur. imdb.com dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden birisidir. Peki bu imdb kısaltması ne anlama geliyor şimdi detaylıca onu açıklayalım.

IMDB Kısaltmasının Açılımı Nedir? Ne Demektir?

IMDB İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “Internet Movie Database” demektir. Yani “internet movie data base” kelimelerinin baş harfleri imdb kısaltmasını oluşturmaktadır. Türkçe olarak karşılığı ise “İnternet Film Veritabanı” demektir.

İMDB, dünyanın en çok ziyaret edilen film sitelerinden birisidir. Tabii ki film izleme sitesi değildir fakat filmler hakkındaki tüm bilgiler bu sitede yer almaktadır. Yani bir nevi vikipedi sitesi gibi düşünün. Ama filmler için vikipedi sitesidir. Tüm dünyadaki filmlerin ayrıntılarına, yapımcısına, oyuncularına vb. tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Türk filmlerinin istatistikleri de bu sitede yer alabiliyor. Bu site üzerinden dünyanın en iyi 250 filminin isimlerini öğrenebilirsiniz. Hatta sizler de siteye üye olarak filmlere puan ve yıldız verebilirsiniz. İmdb top 250’de Türkçe filmler de yer almaktadır. Mesela Eşkıya, Babam ve Oğlum filmleri top 250’de bulunmaktadır.

Eğer film tavsiyesi arıyorsanız imdb top 250’yi izlemenizi öneririz. Çünkü gerçekten bu liste bir çok kullanıcının puanlarıyla oluşmuştur ve haliyle dünyanın en iyi 250 filmlerinin listesidir. Ayrıca şunu da belirtelim; İmdb sitesinde oyuncuların aldığı tüm ödüller vs. bilgileri de yazmaktadır. Mesela Oscar ödülleri koyu renkle belirtilmektedir. Aynı şekilde filmlerin aldığı ödüller de sitede detaylıca yazıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir