İngilizce Saatlerdeki AM ve PM’nin Anlamı Nedir?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere ingilizce saatlerdeki AM ve PM’nin ne demek olduğunu ve nerelerde kullanıldığını anlatacağız.

İngilizcede saatlerin sonuna AM veya PM gelir.AM‘nin açılımı latincedir ve “Ante meridiem” yani öğleden önce anlamına gelir.PM‘nin açılımı ise yine latincedir ve “Post meridiem” yani öğleden sonra anlamına gelmektedir.

Yani saat olarak hesaplarsak;

AM, gece saat 24:00’den öğlen saat 12:00’ye kadar olan zaman diliminde kullanılır.

PM, öğlen saat 12:00’den gece saat 24:00’e kadar olan zaman diliminde kullanılır.

Aklımızda kalması için öğleden öncekiler AM, öğleden sonrakiler PM olur.Bunu da unutmamak için aklımızda şöyle kodlayabiliriz;

Mesela öğleden önce AM diyoruz ya.Önce kelimesinin baş harfi ö sesli bir harftir.Haliyle AM deki baş harf de sesli harftir o zaman önce=A oluyor yani öğleden önceye AM deriz.

Aynı şekilde öğleden sonra kelimesindeki sonra’nın baş harfi s harfi yani sessiz bir harftir.Haliyle pm nin de baş harfi sessiz harftir.Bu şekilde AM’yi ve PM’yi kafamızda otomatikman kodlamış oluruz ve unutmayız.

Şimdi bir kaç örnek yapalım;

15:25 ==> Saat öğlen 3’ü 25 geçiyorsa ingilizcede bunu 3:25 PM olarak ifade ederiz.Yani 15:25 PM olarak ifade şekli yanlıştır.

21:50 ==> Saat akşam 9’u 50 geçiyorsa ingilizcede bunu 9:50 PM olarak ifade ederiz.

07:15 ==> Saat sabah 7’yi çeyrek geçiyorsa ingilizcede bunu 7:15 AM olarak belirtiriz.

NOT=Yani hiç bir zaman saatlerde 12’den fazlası gösterilmez.13:00 PM şeklinde bir gösterim yoktur.Bunun yerine 1:00 PM şeklinde bir gösterim vardır.

Umarız anlamıştırsınız.Yine de anlamadığınız yerler varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.Veya buradaki soru cevap bölümünden ücretsiz soru sorabilirsiniz.Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir