İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadardır? Kaç Sterlin, Euro ve TL?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere İngiltere’de asgari ücret ne kadardır tl ve euro cinsinden fiyatlarını paylaşacağız.

İngiltere dünyadaki en büyük ekonomik güce sahip ülkelerden birisi olarak adlandırılmaktadır. Avrupa’nın en gelişmiş ülkesi olarak bilinmektedir. İngiltere’nin para birimi Sterlin’dir. Normalde Avrupa Birliğindeki ülkelerin hemen hemen hepsi Euro para birimini kullanmaktadır. Fakat İngiltere Avrupa Birliğinden çıkmak istediği için Euro para birimini kullanmıyor. O yüzden Sterlin para birimini kullanmaktadırlar.

Peki İngiltere’nin işçilere verdiği aylık asgari ücret sterlin, euro ve tl cinsinden ne kadardır şimdi sizlere onu paylaşalım.

İngiltere’deki Asgari Ücret Ne Kadardır?

Son yapılan zamma göre İngiltere ülkesindeki asgari ücret 1253 Sterlin‘dir. Yani bu da 1400 Euro yapmaktadır. Bunu da tl’ye çevirirsek yaklaşık olarak 7860 tl (Türk Lirası) olarak hesaplanmaktadır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Ocak ayı yapılan zam fiyatlarına göre İngiltere’nin aylık asgari ücreti 1400 euro‘dur. Bu veri Google aramalarından bulunmuştur. Ek olarak ülkemizdeki asgari ücretle diğer ülkeleri kıyaslamak yanlış olur. Çünkü şöyle düşünün bizim para birimimiz tl fakat İngiltere’nin para birimi sterlin olduğu için öyle hesaplama yapmak gerekiyor. Yani bizdeki tl onlarda sterlin oluyor. Haliyle bizim ülkemizde asgari ücret 1600 tl onlarda 7800 tl diye düşünmek yanlış bir düşüncedir diyebiliriz. Çünkü mesela örnek vermek gerekirse bizde ev kiraları ortalama 1000 tl ise onlarda 1000 sterlin’dir.

Şimdilik bu kadar. Diğer ülkelerin asgari ücret fiyatlarına “Bilgiler” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir