İnsan Başında Yaklaşık Olarak Ortalama Kaç Saç Teli Bulunur?

İnsan başında tahmin edilemeyecek kadar saç teli mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre ortalama bir saç teli sayısı bulunmuştur. Tabii ki saç teli sayısı kişiden kişiye göre değişmektedir. Sonuçta herkesin saç tipi farklıdır. Yani bir kişinin saçı seyrek olabilirken diğeri çok sık saçlı olabilir. Haliyle aşağıda paylaşacağımız değer ortalama bir sayıdır. Dediğimiz gibi sayı kişiden kişiye değişebilir. Şimdi insan kafasından ortalama kaç saç teli mevcuttur onu paylaşalım.

İnsan Başında Ortalama Kaç Saç Teli Bulunur?

İnsan saçında ortalama olarak 100 bin – 150 bin arası saç teli bulunmaktadır. Fakat bu ortalama değerdir. Saçı sık olan kişilerde saç teli 200 bin civarı olabilir. Lakin saçları seyrek olan kişilerde ise kafasındaki saç teli sayısı 100 bin civarındadır. Ama ortalama olarak dediğimiz gibi 100.000-150.000 arasında olmaktadır. Dediğimiz gibi saçları çok sıksa 200.000’e kadar çıkabilir. Bu saç telleri yaşlandıkça kendiliğinden dökülebilmektedir.

Ayrıca insanların baş kısmında yani kafalarında toplam yaklaşık olarak 1 milyon adet kıl kökü (veya tüy) bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre insanın tüm vücudunda ise yaklaşık olarak 5 milyon adet kıl kökü (yani tüy kökü de diyebiliriz) bulunduğu söylenilmektedir. Fakat insan kafasında dediğimiz gibi ortalama 100-150 bin arası saç bulunur. Ayrıca bu sayı hem erkek hem kadınlar için de geçerlidir. Yani her iki cinsiyet için de kafanın üst derisinde yani başta ortalama 100-150 bin saç teli bulunur.

Yazımızın sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir