“İnsiyatif” mi “İnisiyatif” mi Doğru Yazılışı TDK’ya Göre Nedir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere insiyatif mi yoksa inisiyatif mi bu kelimelerden hangisi doğru yazılıştır onu anlatacağız.

Yine yazılışı çok karıştırılan bir diğer ikili kelime insiyatif-inisiyatif kelimeleridir. Kelimedeki tek fark 3. harftir. O da birisinde i harfi var birisinde yok. Peki bu kelimelerden TDK’ya göre yani yazım kurallarına göre hangisi doğru yazılmıştır şimdi hep birlikte onu inceleyelim.

“İnsiyatif” mi “İnisiyatif” mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓İnisiyatif
  • Yanlış yazılışı ==> ×İnsiyatif

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (initiative) geçen ve “Öncecilik, üstünlük.” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı İnisiyatif kelimesidir. Yani insiyatif kelimesi ise hatalı yazılıştır. Günümüzde daha çok insiyatif olarak hatalı versiyonu kullanılmaktadır. Fakat dediğimiz gibi TDK’ya göre yani yazım kurallarına göre Türkçe’de bu kelime inisiyatif olarak yazılıyor. Kelimenin 3. harfinde i harfi mevcuttur. Doğrusu budur. Bu yüzden yazım kuralları sorularını doğru yapmamız için kelimeyi iyi bilmemiz gerekmektedir.

TDK’nın resmi sitesinde kelimenin doğrusu inisiyatif olarak yazmaktadır. Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kanıtına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz sozluk.gov.tr sitesine girip sizler de bakabilirsiniz.

İyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir