Coğrafya – Akarsuların Biriktirme Şekilleri (KPSS Konu Anlatımı)

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere akarsuların biriktirme şekilleri nelerdir onları paylaşacağız.

Bir önceki yazılarımızda akarsuların aşındırma şekilleri nelerdir onu paylaşmıştır. Buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Şimdi ise biriktirme şekilleri nelerdir onu yazacağız. Maddeler halinde aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Başlıklar

Akarsuların Biriktirme Şekilleri Nelerdir?

Akarsuların biriktirme şekilleri toplamda 6 tanedir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

1-) Delta Ovası:

Akarsuların denize kavuştukları yerde yaptıkları birikim sonucunda oluşan ovalara delta ovası denir. Denize dökülen her akarsu delta ovası oluşturmayabilir. Bir kıyıda delta oluşabilmesi için aşağıdaki özelliklerin olması gerekmektedir:

  • Akarsuların bol alüvyal malzeme taşıması lazımdır.
  • Kıyı derinliğinin az ve şelf alanının geniş olması gerekir.
  • Kıyıda gel-git ve dalga-akıntı etkisinin az olması gerekmektedir.

2-) Dağ İçi Ovaları:

Etrafı dağlarla çevrili alanlarda yamaç boyunca sürüklenen alüvyal malzemenin birikmesiyle oluşan ovalara dağ içi ovalar denir.

3-) Birikinti Konisi:

Yamaç boyunca sürüklenen alüvyal malzemenin eğimin azaldığı yerlerde birikmesiyle oluşan şekillere denir. Birikinti konilerinin birleşmesiyle dağ eteği ovaları oluşmaktadır.

4-) Seki:

Epirojenik hareketler neticesinde arazide oluşan alçalma ve yükselmeler akarsuyun yatağı içinde derine aşındırma veya biriktirme yapmasına sebep olur. Biriktirme yapması sonucunda depolanan malzemenin derine aşındırma ile kazılması sonucunda seki oluşur. Seki (taraça – yani dağ başındaki düzlük demektir) bir akarsuyun hem aşındırma hem de biriktirme şeklidir.

5-) Irmak Adası:

Akarsuyun gücünün azalması yani su miktarının azalması sonucunda yatağındaki malzemeyi biriktirmesiyle oluşan şekillere ırmak adası denir. Gücün arttığı zamanlarda biriken malzeme götürüldüğünden ırmak adaları dönemlik oluşan geçici şekillerdir.

6-) Taban Seviyesi Ovası:

Akarsuların yatak eğiminin az olduğu yerlerde vadisi içinde yapmış olduğu birikimler neticesinde oluşan ovalara taban seviyesi ovası denir.

Umarız yararlı olur. Herkese KPSS ve benzeri sınavlarda başarılar dileriz. İyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir