British Shorthair Renkleri ve Fiziksel Özellikleri

Son derecede tatlı, sempatik ve uysal olan British shorthairkedi ırkını sahiplenmek istiyorsanız nasıl bir kedi sahiplenmek istediğinize karar vermek zorlayıcı olabilir. Bu konuda size yardımcı olmak için bu kedi ırkının fiziksel ve psikolojik özellikleri, karakteri ve British shorthair renkleriüzerinde duracağız. Böylelikle hangi kediyi sahiplenmek istediğinize kolaylıkla karar vermenizi sağlayacağız.

Başlıklar

British Kedi Renkleri Nelerdir?

Bu kedi ırkını sahiplenmek isteyen pek çok kişi hangi renk kedi alacağı konusunda kararsız kalmaktadır. Öncelikle bu kedi ırkının ağırlıklı olarak pastel gri renkli olanları sahiplenilmektedir. Ancak bu kedi ırkında da lekeli, mavi, beyaz, krem, kızıl, duman, vizon gibi pek çok farklı renk seçeneği bulunmaktadır. Eğer kedide tekir deseni varsa bu desen geniş ve belirgin çizgilerden meydana gelen desenlerdir. Gelin şimdi birlikte British short hair renklerikonusunu ele alalım:

 1. Gri Renkli British Kedi: Ülkemizde en çok beslenen ve bilinen kedi rengidir. Bu renk daha koyu ya da daha açık gri olabilmektedir. Genelde açık gri renkli olunca leylak rengi; koyu gri olunca duman gri British kediler olarak adlandırılmaktadır.
 2. Beyaz British Kedi: Bu kedi ırkının beyaz olanlarında duyu bozukluğu vardır. Duyamazlar ve sağlıklı dahi olsalar kendisi gibi beyaz yavrular ile çiftleştirilemez. Aksi takdirde yavrularda bu sağırlık çekinik geni baskın olarak görülecektir. Bu kedi renginde kedinizin kafasının tam orta kısmında bir grilik varsa bu kedinizin sağır olmadığını gösterecektir.
 3. Blue Point Shorthair: Mavi noktaları anlamına gelen bu kedi ırkının rengi gri ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bazılarının vücudunun çoğu beyaz tüylerle kaplı olup yüz, burun gibi bölgelerinde grilik oluyor. Bu British short hair rengi Siyam kedi ırkıyla Shorthair ırkının çaprazlanması sonucu elde edilen bir ırktır.
 4. Bicolour Shorthair: Sanatsal desenlere ve birden fazla tüy rengine sahip olan kedi rengidir. Bi, iki anlamına gelmekte olup kedinin çok renkli olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır.
 5. Golden Shorthair: Altın rengi tüylere sahip olan bir kedi beslemek istiyorsanız bu kedi tam size göre! Tüylerinde sarı, siyah ve beyaz tüyler göze çarpmaktadır.

British Kedi Göz Rengi Nedir?

19. yüzyılın bitimine doğru Weir tarafından dünyaya tanıtılan British kediler o zamandan bu zamana tüm dünyanın göz bebeği olan kedi ırklarından birisi haline gelmiştir. 19. yüzyılın sonlarında doğru bu kedi ırkında göz rengi çok çeşitli değildi; ancak kedilerde yapılan çaprazlamalar ve eşleştirmeler pek çok farklı göz renginin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Bu kedi ırkının gözleri pek çok farklı renkte olabilir. Bu renkleri şu şekilde sıralayalım:

 • Kehribar
 • Altın sarısı
 • Mavi
 • Zümrüt yeşili
 • Bakır
 • Turuncu

Ancak en yaygın British shorthair göz rengi kehribar ve altın sarısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hangi Renk British Kedi Almalıyım?

Sizinle paylaştığımız gibi pek çok farklı tüy ve göz rengine sahip olan British kedi vardır. Bu nedenle kedinizin görselliğine çok önem veriyorsanız kedinizin nasıl bir görünüme sahip olacağını belirlemeniz çok önemlidir. Örneğin altın rengi bir British kedi istiyorsanız bu tüylere sahip olan bir kediyi tercih etmelisiniz. Ancak eğer gri ve kehribar gözlü bir kediyi sahiplenmek istiyorsanız bu durumda oyunuzu gri kısa tüylü kediden yana kullanmalısınız.

Bugün sizlere British kedilerin tüy ve göz renkleri üzerinde durduk. Kedinizi nasıl seçeceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunduk. Hayalinizdeki İngiliz kısa tüylü kedi seçiminde görsellik bakımından nasıl karar vereceğiniz konusunu tartıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın. 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir