İnternet Tarayıcı Bildirimlerini Kapatma ve Açma

Bu yazımızda sizlere Google Chrome,Mozilla ve İnternet Explorer gibi tarayıcılar üzerinden gelen bildirimleri nasıl kapatırız ve açarız görseller eşliğinde anlatacağız.

İnternetin gelişmesiyle birlikte her gün yeni yeni yazılımlar ortaya çıkmaya başladı.Bunlardan biri de tarayıcı üzerine gelen bildirimlerdir.Bundan yaklaşık 4-5 yıl öncesine kadar böyle bir şey yoktu.Fakat son zamanlarda oldukça kullanılmaya başladı.Hemen hemen her siteye girince hemen üst kısımda “Bildirimler Alınsın Mı?” şeklinde sorular sorulmaktadır.İşte buna “Evet” şeklinde cevap verdiğinizde o sitede olmasanız bile sitede bir güncelleme yapıldığında anında tarayıcınızın sağ alt tarafına haber gelir.Haliyle o takip ettiğiniz sitenin yaptıklarından haberdar olursunuz.

Bu durum bazen iyi olsa da çoğu zaman bizleri rahatsız edebiliyor.İşte bunun için de tarayıcılarımızdan bildirimleri kapatmamız gerekiyor.Peki bunu nasıl yaparız şimdi maddeler halinde anlatalım.Biz Google Chrome üzerinden anlatacağız.Fakat mantık aynı mantık.Aynı yerlere girerek de diğer tarayıcılar üzerinden de bildirimleri kapatabilirsiniz veya açabilirsiniz.

1–) Öncelikle Google Chrome’u açıyoruz.(Veya siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onu açın.Büyük ihtimalle aynı yerlerden yapılacaktır.)Ardından sağ üst taraftaki üç noktaya basıyoruz.Oradan da “Ayarlar” kısmına giriyoruz.

2–) Sonrasında sol üstteki 3 çizgiye basıyoruz.

3–) Ardından “Gelişmiş>Gizlilik ve güvenlik” butonuna basıyoruz.

4–) Sonrasında yine açılan sayfada en alttaki Gelişmiş butonuna basıyoruz ve sayfanın daha da aşağıya açılmasını sağlıyoruz.

5–) Sonrasında “İçerik ayarları” kısmına giriyoruz.

6–) Sonrasında ise açılan sayfadan “Bildirimler” seçeneğine giriyoruz.

7–) Sonrasında ise sayfayı en alta indiriyoruz ve orada bildirimleri açtığımız site adresleri çıkacak.

8–) İşte buradan da sitenin sağındaki 3 noktaya basarak bildirimleri engelleyebilirsiniz.

9–) Ayrıca yine bu sayfanın üst tarafından engelli olan sitelerin bildirimlerini geri açabiliyorsunuz.Kısacası bu sayfa üzerinden hem bildirimleri kapatabilir hem de açabilirsiniz.

Ek olarak Chrome dışında Explorer,Mozilla vs. diğer tarayıcılardan da aynı Ayarlar kısmına girerek site bildirimlerini engelleyebilir veya geri açabilirsiniz.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir