İnternetten Açık Öğretim Liseleri İçin Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere internetten açık öğretim liseleri mezuniyet belgesi sorgulatma nereden ve nasıl yapılır onu anlatacağız.

Artık günümüzde E-Devlet sitesi üzerinden bir çok belge ve doküman çıkartabiliyoruz. Önceleri mezuniyet belgesi için okula gidip somut olarak çıkartmamız gerekiyordu. Fakat artık e-devlet üzerinden hızlı şekilde mezuniyet belgelerini çıkartıp bilgisayara indirip yazıcıdan çıkartabiliyoruz. Şimdi açık öğretim liseleri için mezun belgesi sorgulama nasıl yapılır ve belge nasıl alınır onu anlatalım.

E-Devletten Açıköğretim Lisesi Mezun Belgesi Nasıl Alınır?

1-) Öncelikle e-devletin resmi web sitesine giriyoruz. Buradan “www.turkiye.gov.tr” siteye giriş yapabilirsiniz. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi arama yerine “açık öğretim” veya “mezuniyet” yazıyoruz. Ardından açılan seçeneklerden “Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama” butonuna tıklıyoruz.

2-) Ardından burada mezun olduğunuz açık öğretim lisesi çıkacaktır. Sonra ona tıklayarak mezuniyet belgesini sağ üst taraftan “Dosyayı İndir” butonuna basarak bilgisayarınıza indirebilir ve sonrasında yazıcıdan çıkartarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimde açık öğretimden mezun olmayan bir kişinin hesabından baktığımız için mezun bilgisi bulunamamıştır şeklinde uyarı veriyor. Fakat sizde lise çıkacaktır. Ona tıkladığınızda sağ üst tarafta dosyayı indir butonu yer alacak. Ona basın ve mezuniyet belgesini indirmiş olun.

3-) Akabinde belgeyi eğer yazıcınız varsa yazıcıdan çıkartabilirsiniz. Veya kırtasiyeye gidip e devlete girerek de belgeyi temin edebilirsiniz.

Bu şekilde açık öğretim liseleri için mezuniyet belgesi alabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirip yazıcıdan çıkartabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir