İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli Mi?

Çağımız teknoloji çağı. Artık insanlar yerlerinden kalkmadan alışveriş yapabiliyorlar. Bu durum özellikle alışveriş için çok fazla zamanı olmayan insanların işine yaramakta. Ancak internetten alışveriş yapmak çok kolay gibi görünse de bazen insanların başını ağrıtan durumlar da doğurmuyor değil. Özellikle ikinci el satış yapan internet sitelerinde dolandırıcılık yaygın şekilde yapılmakta.

Ünlü bir mağazasının internet sitesinden alışveriş yapmak istediğinizde çok daha güvenli bir alışveriş sistemiyle karşılaşırsınız. Bu mağazalardan yaptığınız alışverişlerde dolandırılmanız neredeyse imkansızdır. Bunun en büyük sebepleri ise hem mağaza tarafından alınan güvenlik önlemlerinin sıklığı hem de müşterisi dolandırılan bir mağazanın diğer insanların gözünde saygınlıklarını kaybetmeleri korkusudur. Ancak elbette mağaza kaynaklı olmayan, mağaza adına size mail yazıp sizi dolandırmaya çalışan dolandırıcıları da unutmamak gerek. Piyasada hediye çeki dağıtılması üzerine birçok dolandırıcılık vakasının olduğu bilinmekte.

İkinci El Alışverişlerde Dolandırılma Tehlikesi

İnternetten alışveriş yapmak artık oldukça kolay bir hal aldı. İsterseniz elinizdeki kullanmadığınız bir ürünü bile yerinizden kalkmadan dakikalar içinde satabilirsiniz. Ancak ikinci el alışverişlerde çok daha uyanık olmakta fayda var. Eğer alıcı taraf sizseniz satın almak istediğiniz ürün elinize geçmeden kesinlikle ödeme yapmayınız. Bunun için ikinci el alışveriş yapılmasına olanak tanıyan web sayfalarında güvenli alışveriş adı altında bir seçenek bulunmakta. Ürünü almadan önce satıcının sattığı ürünü bu şekilde yayına koymasını isteyebilirsiniz. Bu sayede siz parayı aracı olan web sayfasına ödersiniz. Satıcı ürünü size gönderir. Süz ürünü alır ve denersiniz. Memnun kalırsanız site üzerinden onay verip paranın satıcının hesabına geçmesini sağlayabilirsiniz.
Ancak satıcı kişi dolandırıcıysa bu yöntemle yapılacak bir alışverişe karşı çıkacaktır. Çünkü onun planı sizin önden parayı göndermeniz ve kendisi bu parayı aldıktan sonra ortadan kaybolma üzerine kuruludur. Bu en bilinen ama insanların en çok düştükleri tuzaklardan bir tanesidir.

Alıcılar da Dolandırıcı Olabilir

Alıcı ve satıcıların her ikisi içinde internetten alışveriş yapmak oldukça kolay. Bu durum aynı zamanda iki tarafında birbirini kolayca dolandırabilmesinin de önünü açıyor. Alıcı görünümündeki dolandırıcılar da bazen satıcıları dolandırabiliyorlar. Alıcının elinde ünlü bir telefon markasına ait 10 adet taklit telefon var diyelim. Alıcı yani dolandırıcı kişi bu telefonların gerçeklerini satan satıcıları web sayfası üzerinden bulup onlara cihazı satın almak istediğini söylüyor. Satıcı güvenli alışveriş seçeneğini seçerek ürünü satıyor. Dolandırıcı ürünün parasını aracı web sayfasına gönderiyor. Satıcı ürünü kargoya veriyor ve alıcı ürünü alıyor. Ancak ürünü beğenmediğini söyleyip geriye göndermek istediğini belirtiyor. Geriye gönderdiği ürün ise neredeyse birebir aynı olan taklit cihaz. Satıcı ürünü geri alıyor ve eğer cihazın taklit olduğunu anlamazsa para tekrar alıcının hesabına geri aktarılıyor. Bu sayede alıcının elinde gerçek telefon para ödemediği halde kalmış oluyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir