İnternetten Lise Mezuniyet Belgesi Oluşturma Nasıl Yapılır?

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere internetten lise mezuniyet belgesi oluşturma nasıl ve nereden yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi işe girerken, askerlik şubesi için veya bir çok olay için resmi veya özel kurumlar sizlerden lise mezuniyet belgesini istiyorlar. Önceleri bu belge için mezun olduğumuz liseye gitmek zorunda kalıyorduk. Fakat artık okula gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden e-devletten barkodlu lise mezuniyet belgesi çıkartabiliyoruz. Eğer yazıcınız varsa evden hızlı şekilde internet üzerinden bu belgeyi çıkartabilirsiniz. Eğer yazıcınız yoksa kırtasiyeye giderek de e-devlet sistemine girip hızlı şekilde belgeyi çıkartabilirsiniz.

Şimdi lise mezuniyet belgesi nasıl çıkartılır maddeler halinde onu anlatalım.

İnternetten E-Devlet Üzerinden Lise Mezuniyet Belgesi Oluşturma

1-) Arkadaşlar lise mezun belgesi çıkartmak için öncelikle e-dewvletin resmi sitesine giriyoruz. Yani “www.turkiye.gov.tr” sitesini açıyoruz. Ardından T.C. kimlik numaramızı ve şifremizi yazarak sisteme giriş yapıyoruz. Sonrasında anasayfada ekranda bulunan arama kutusu yerine “lise mezuniyet” yazıyoruz. Sonrasında karşımıza bazı seçenekler çıkacak. Aşağıda gördüğünüz gibi en üstteki “Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama (MEB)” linkine tıklıyoruz.

2-) Ardından aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Burada en sağ üst tarafta bulunan “Barkodlu Belge Oluştur” butonuna basıyoruz.

3-) Böylelikle lise mezuniyet belgemizi oluşturmuş oluyoruz. Tabii bu belgeyi direkt olarak yazıcıdan yazdırmayın. Çünkü sayfa komple yazıcıdan çıkmış olur. O yüzden ilk önce sağ üst tarafta yazan “Dosyayı İndir” butonuna basıyoruz. Ardından bilgisayarımıza indirdiğimiz bu lise mezuniyet belgesini normal pdf ile açarak öyle yazıcıdan çıkartıyoruz.

4-) Bu şekilde E-DEVLET üzerinden hızlı şekilde lise mezuniyet belgenizi alabilirsiniz. Ardından yazıcıdan çıkartarak ilgili kuruma verebilirsiniz. Aynı şekilde bir çok belgeye ücretsiz olarak e-devlet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Evet arkadaşlar bu şekilde internetten lise mezuniyet belgesi çıkartabiliyoruz. Umarız faydalı olur. İyi günler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir