İnternetten Üniversite Mezun Belgesi (Diploma) Nasıl Çıkartılır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere internetten üniversite mezun belgesi yani diploma nasıl çıkartılır onu anlatacağız.

İnternetten e-devlet üzerinden üniversite mezun belgesi çıkartabiliyoruz. Bildiğiniz gibi normalde diploma veya mezun belgesi için sürekli üniversiteye gitmek zorunda kalıyorduk. Lakin E-Devlette yapılan yenilikle artık üniversiteye gitmeye gerek kalmadan site üzerinden belgemizi çıkartabilir bilgisayarımıza indirebilir ve yazıcıdan çıktısını alabiliriz. Peki bunu nasıl yaparız şimdi sizlere maddeler halinde üniversite diploması nasıl alınır onu anlatalım.

E-Devlet’ten Üniversite Mezun Belgesi (Diploma) Nasıl Alınır?

1-) Arkadaşlar internetten üniversite mezun belgesi yani diploma çıkartmak için öncelikle e-devletin resmi web sitesi olan “turkiye.gov.tr” sitesine giriyoruz. Ardından sitedeki arama kutusuna “üniversite mezun” veya “diploma” yazıyoruz ve aşağıda açılan seçeneklerden “Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama” seçeneğine tıklıyoruz.

2-) Sonrasında mezun olduğunuz üniversitenin adı ve bilgileri burada çıkacaktır. Buradan en sağ tarafta “Belge Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

3-) Ardından diplomamız açılacaktır. Fakat burada direkt sayfayı yazdırmak yerine önce mezun belgemizi bilgisayara indirmeliyiz ardından yazıcıdan çıkartmalıyız. Çünkü bu sayfayı yazdırırsanız diğer site görüntüsü de çıkacak. Ama dosyayı indirip öyle yazdırırsanız sadece mezun belgesini tek sayfada çıkartmış olursunuz. O yüzden öncelikle sağ üst taraftaki “Dosyayı İndir” butonuna basıyoruz.

4-) Böylelikle üniversite mezun belgesi yani diplomamızı bilgisayara yüklemiş oluyoruz. Diplomanın baş kısmı aşağıdaki gibi çıkmaktadır.

5-) Artık belgeyi yazıcıdan çıkartabilir ve istediğiniz kuruma, şirkete, iş yerine vb. yerlere verebilirsiniz. Bu belgeyi üniversiteye gidip mühürletmeye gerek yoktur diye biliyoruz. Çünkü direkt e devletten çıktığı için her yerde geçerli bir belgedir. Son olarak eğer yazıcınız yoksa bir kırtasiyeye giderek e devlete girip belgeyi yazıcıdan çıkartabilirsiniz. Veya USB’ye belgeyi yükleyip bir internet kafeye veya kırtasiyeye gidip yine çıkartabilirsiniz. Böylelikle bir nevi diplomayı almış olursunuz.

Bu şekilde E-Devlet üzerinden mezun belgesi alınabiliyor. Umarız yararlı olur, iyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir