Blogger Siteye Mobilden Girişte Yakınlaştırma (Zoom) Yapılmıyor Çözümü

Herkese selamlar. Bu yazımızda sizlere blogger sitelere mobilden girildiğinde yakınlaştırma yani zoom yapılmamasının çözümlerini anlatacağız.

Günümüzde artık sitelerin hitleri genelde mobil ağırlıklıdır. Çünkü artık devir bilgisayarlardan mobile kaymıştır diyebiliriz. Haliyle herkes sitesini mobil uyumlu hale getirmektedir. Mesela responsive mobil uyumlu temalar kullanılmakta ve kullanıcılarına mobilden girişlerde ekstra bir artı kazandırmaktadır. Bu ilave olarak mobilde yakınlaştırma yapmak da önemlidir diyebiliriz. Çünkü telefonlar küçük olduğu için mobilden siteye girenler yazıları okuyamayabiliyor ve haliyle eli ile yakınlaştırma yapıyor. Lakin bazı blogger temalarında maalesef yakınlaştırma yapılamıyor. Şimdi sizlere bu blogger mobil temalarda zoom yapılmamasının çözümlerini aktaralım.

Başlıklar

Blogger Sitelerde Mobilden Zoom Yapılmıyor Hatasının Çözüm Yöntemleri

Arkadaşlar blogger sitelerde cep telefonlarından yakınlaştırılma yapılmamasının kesin olarak tam bir çözümü bulunmuyor. Özellikle internetten de çok araştırdık. Fakat bazı yöntemler var bazı temalarda aktif oluyor. Bazılarında çalışmıyor. Kısacası bu yöntemin 3 farklı çözümü vardır diyebiliriz. Şimdi sırasıyla onları anlatalım.

1-) Zoom Kodu İle Çözüm:

Öncelikle eğer sitenin mobilden el ile yakınlaştırılma yapılmasını istiyorsanız yani zoom yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki kodu sitenize ekleyin.

Kodu blogger admin panelinden “Tema > HTML’yi Düzenle” kısmından <head> kodunun hemen altına ekleyin. Ardından bir ihtimal sitede yakınlaştırılma aktif olacaktır. Bir ihtimal diyoruz çünkü bazı temalarda maalesef olmuyor. Çözümünü bizde bulamadık.

Ek olarak ilk paylaştığımız kod olmadıysa bir üstteki kodu da ekleyip deneyebilirsiniz. Burada ilk kodda “user-scalable=yes” yazan kısmı “no” diye değiştirirseniz bu sefer de zoom yapmayı iptal etmiş olursunuz. Aynı şekilde bir üstteki kodda initial-scale=1 bölümünü initial-scale=0 olarak değiştirirseniz de aynı şekilde zoom yapmayı iptal etmiş olursunuz diye biliyoruz. Yine de deneyin çünkü bazı temalarda olmuyor.

2-) Blogger Ayarlarından Çözüm:

Bu yöntemin bir diğer çözümü ise bloggerdan temanın görüntüsünü masaüstü olarak ayarlamaktır. Yani öncelikle blogger panelinden “Tema” kısmına giriniz.

Ardından açılan sayfada aşağıda gördüğünüz gibi mobil bölümünün altında ayarlar butonu olacak ona tıklıyoruz.

Akabinde açılan bölümde “Hayır, Mobil cihazlarda masaüstü temasını göster” seçeneğini işaretliyoruz ve son olarak “Kaydet” butonuna basıyoruz.

Böylelikle yine yakınlaştırmayı aktif edebiliriz. Çünkü bazı temalarda sadece bu şekilde yakınlaştırma açılabiliyor. Siz yine de deneyin.

3-) Tema Yenileme:

Eğer bu iki yöntem de olmuyorsa temanızı yenileyerek buna bir çözüm getirebilirsiniz. Çünkü yeni nesil temalarda mobilden zoom yapma olabiliyor. Mesela bloggerın kendisine ait blogger blogspot temalarını kullanırsanız bunu anlayacaksınız. Bizzat şuan yeni bir blogger site kurduk ve yeni blogspot temada bunu denedik. Hiç bir koda ihtiyaç kalmadan direkt mobilden el ile yakınlaştırılma yapılıyordu.

Yani dediğimiz gibi temayı bloggerın kendi temalarından seçerseniz cep telefonlarından site için zoom yapmayı açabilirsiniz. Bloggerın kendi özel temalarında blogger panelindeki “Tema” kısmından ulaşabilir ve seçebilirsiniz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bloggerın temalarından istediğinizi seçebilirsiniz. Bu durumda dediğimiz gibi cep telefonlarından yakınlaştırma yapılabilecektir.

Arkadaşlar şimdilik en bilindik 3 yöntem bu şekilde. Bu yöntemlerden birisi de olabilir hiç biri olmayadabilir. Tamamen şans. Çünkü bloggerda temadan temaya farklılıklar olabiliyor. Örneğin eski temalarda bunu yapmak zor olabiliyor. Yine de denemekte fayda var. Biz yabancı kaynakları da taradık maalesef kesin bir çözüm bulamadık ama yapılması gereken çözümler bu şekildedir diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir