İşaret Dilindeki Harfler ve Yapılışları {El Hareketleri Karşılıkları}

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere Türkçe harflerin işaret dilindeki karşılıkları nasıl ifade edilmektedir onu anlatacağız.

İşaret dilini işitme engelli vatandaşlarımız kullanmaktadır. Bizler ise kendilerine yardımcı olmak için en azından alfabetik olarak işaret dilindeki harflerin nasıl yapıldığını öğrenmemiz gerekmektedir. Sonuçta yakınımızda, çevremizde veya arkadaşlarımızda işaret dilini kullanan kişiler olabilir. Haliyle onlarla iletişime geçmek için bizim de az da olsa işaret dilini öğrenmemiz gerekmektedir.

Şimdi sizlere Türkçe harflerinin işaret dilindeki karşılıkları nasıl yapılmaktadır onların el hareketini paylaşalım. İşaret dillerinin el hareketlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Harflerin İşaret Dilindeki Karşılıkları

A harfi;

B harfi;

C harfi;

Ç harfi;

D harfi;

E harfi;

F harfi;

G harfi;

Ğ harfi;

H harfi;

I harfi;

İ harfi;

J harfi;

K harfi;

L harfi;

M harfi;

N harfi;

O harfi;

Ö harfi;

P harfi;

R harfi;

S harfi;

Ş harfi;

T harfi;

U harfi;

Ü harfi;

V harfi;

Y harfi;

Z harfi;

Türkçe alfabe harflerinin işaret dilindeki karşılıkları yani parmak ve el hareketleri bu şekildedir. İlk resimde normal yapılışı var. 2. resimde ise gif animasyonu şeklinde harfin el hareketi yapılmıştır. Umarız yararlı olur. Teşekkürler…

YORUMLAR

  1. Merhabalar soruyu bilebilirmisin acaba 🤗

    O bir politikacının oğluydu, kendisi bir dönem hükümet için çalıştı, kardeşi milletvekili seçildi. Eserinde işaretler kullandı b harfiyle işaretlediği şeyin adı nedir?

    1. Merhabalar maalesef hiç bir fikrim yok cevabını bende merak ettim bulursanız buradan yazar mısınız 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir