WordPress – Yazıları Sesli Okutma Eklentisi ve Kurulumu

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere wordpress tabanlı sitelerde site içeriklerini sesli şekilde okuma eklentisinin ne olduğunu ve bu eklenti nasıl kurulu onu anlatacağız.

Wopress’de birbirinden güzel eklentiler mevcut. Bunlardan birisi de yazıları sesli şekilde okutma eklentisidir. Birazdan ismini paylaşacağımız eklenti sayesinde site içindeki yazılarınızı sesli bir şekilde robot bir insana okutabiliyorsunuz. Bu durum da en çok görme engelli vatandaşlarımız için düşünülmüştür. Onlar bu sayede tek bir butona bastıklarında sitedeki yazıları dinleyebileceklerdir.

Eklentinin adı “ResponsiveVoice Text To Speech” eklentisidir. Bu eklenti sadece wordpress tabanlı siteler içindir. Bu eklenti sayesinde sitenize giren kişi yazılarınızı bir butona basarak sesli bir şekilde dinleyebilecek. Şimdi maddeler halinde eklentinin detaylarını ve kurulumunu anlatalım.

1-) Öncelikle arkadaşlar eklentimizi yüklüyoruz. Bunun için worpdress wp-admin’den sol menüden “Eklentiler > Yeni Ekle” kısmına giriyoruz.Orada boş alana “ResponsiveVoice Text To Speech” eklentimizin ismini yazıyoruz ve sitemize yüklüyoruz.

2-) Eklentiyi kurduktan sonra sesli okuma eklentimizin tüm yazılarda etkin olması için sitemizin “single.php” dosyasını buluyoruz ve açıyoruz. Bunu ister filezilladan yani ftp’den bulun. İsterseniz de wp-admin sol menüden “Görünüm > Düzenleyici” kısmından bulun. Her ikisi de oluyor.

3-) Single.php dosyasını açtıktan sonra aşağıda verdiğimiz kodu yazılarınızın içinde nerede gözükmesini istiyorsanız oraya ekleyin.

Bu kodda “Turkish Female” kısmını “Turkish Male” şeklinde yazarsanız erkek sesiyle yazınız okunmuş olur. Ama female olarak kalırsa kadın sesi okumuş olur.

4-) Kodu ekledikten sonra butonumuz yazının içinde aşağıdaki gibi görünmüş olacaktır.

5-) Eğer bu butondaki “Listen to this” yazısını Türkçe’ye çevirmek isterseniz onun için de eklentinin yüklü olduğu dosyayı açıyorsunuz. Yani ftp dosyalarınızdan sırasıyla “www > wp-content > plugins > responsivevoice-text-to-speech > responsivevoice-text-to-speech.php” dosyasını açıp buradan da “listen to this” kelimesini ctrl+f ile aratıp bulun. Ardından onun yerine Türkçe istediğiniz kelimeleri ekleyin. Mesela “Dinlemek için tıklayınız.” gibi olabilir.

6-) Yazıyı değiştirdikten sonra kaydedin ve dosyayı ftp’ye geri yükleyin. Ardından aşağıda gördüğünüz gibi butonumuz değişmiş oldu.

7-) Artık butonumuz tamamen çalışmaktadır. Butona tıkladığınızda robotumuz yazıyı sesli şekilde okumuş olur. Ek olarak dilerseniz css kodlarından butonun tasarımını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Böylelikle sitenizde, yazdığınız uzun veya kısa yazıları okumaktan sıkılan kullanıcılar için sesli dinleme özelliğini aktif etmiş olursunuz. Onlar da yazıyı okumak yerine tek bir butona basarak dinleyebilirler.

Umarız yararlı olur. Yapamadığınız yerler olursa lütfen yorum kısmına yazınız. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

 1. hocam yazıyı dinle ikonunu resimdeki gibi nasıl yaparım?

  https://i.imgyukle.com/2020/05/20/yVYHZ6.jpg

  1. Hocam oradaki buton CSS ayarlarından özel yapılıyor diye biliyorum. Yani özel bir buton oluşturup kodlarını bu eklenti ile entegre etmek gerekiyor. Normalde özel kodları paylaşırım fakat fazla css bilgim yok maalesef.

   1. hocam lisanslı theHaberV5 teması kullanıyorum single.php dosyası farklı kodu ekliyorum siteyi bozuyor başka başka hangi dosyaya ekleyebilirm?

    1. Hocam her sayfada gösterilen kod single.php diye biliyorum. Başka yere de eklenir ama bu sefer her yazıda o buton gözükmez. O yüzden single php de farklı yerlere ekler misiniz. Mesela en alta ekleyin. Hata veriyorsa kodların arasında uygun bir yere ekleyin. Bizde bizzat olmuştu ama temadan da olabilir. Eğer hiç biri olmazsa tema yapımcısına mesaj atabilirsiniz.

 2. Merhaba, kodu denedim oldu. Ancak mobilde sesli okuyor bilgisayarda sesli okuma yapmıyor. bunu nasıl düzeltebilirim?

  1. Merhabalar efendim aslında PC için de çalışıyor olması gerekiyor. Çünkü önceden ben denemiştim diye hatırlıyorum çalışıyordu diye aklımda kalmış, hatta ben mobilde hiç bakmamıştım PC için kontrol etmiştim. Kod kısmını birde bilgisayarınızın sesini kontrol edebilir misiniz.

 3. Merhaba,
  Eklentiyi kurdum, paylaşım için teşekkür ediyorum. PC’de çalışmıyor. Mobilde çalışıyor ama ilk cümleyi okuduktan sonra susuyor. Eklenti en son 5 ay önce güncellenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir