İŞKUR “Meslek bilgisi eşleştirilemedi” İş Başvurusu Hatası Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere İşkur’da verilen “meslek bilgisi eşleştirilemedi” hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

İşkur, vatandaşlarımız için en çok iş bulan kurumlardan birisidir. Resmi web sitesine girerek ücretsiz üye olabilir ve iş ilanlarına bakabilirsiniz. Ardından size göre olanlara başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat bazı başvurularda hata verebiliyor. Bunlardan birisi de “meslek bilgisi eşleştirilemedi” hatasıdır. Bu hatayı herhangi bir işe başvurduğunuzda alırsınız.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi başvuru yaptıktan sonra ekrana bu uyarı gelir. Hatanın yazıyla da yazılışını aşağıya ekleyelim.

Başvurunuz aşağıdaki nedenlerden ötürü gerçekleşemedi.
Meslek bilgisi eşleştirilemedi.

Peki bu hatanın çözümü için ne yapmamız gerekmektedir şimdi maddeler halinde onu anlatalım.

İŞKUR İş Başvurusu Hatası Çözümü:

1-) Arkadaşlar İŞKUR bu hatayı sizin iş tecrübenizde başvurduğunuz alanla ilgili daha önceden bir yerde çalışmadığınız için veriyor. Daha doğrusu diyelim ki siz beden işçisi alanında bir işe başvuracaksınız. Haliyle sizin iş tecrübesi sayfanızda beden işçisiyle alakalı bir iş kaydınız yoksa bu alandaki işlere başvuru yapamazsınız. O yüzden o alana gidip tecrübe sahibi olduğunuz işi yazmanız gerekiyor.

2-) Yani hatanın çözümü için öncelikle işkur anasayfadan “Özgeçmiş” linkine giriyoruz. İşkur sitesine “esube.iskur.gov.tr” buradan giriş yapabilirsiniz.

3-) Ardından “İş Tecrübesi” kısmını açıyoruz.

4-) Sonrasında ise açılan bu iş tecrübesi bölümüne daha önceden çalıştığınız tüm kurumları ekleyin. Yani kısacası hangi sektörde çalıştıysanız 1 ay bile çalışsanız onu buraya ekleyin.

5-) Ekleme işlemini yaptıktan sonra artık başvurularınızı sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz.

NOT = Fakat burada şöyle bir durum var. Diyelim ki sizin alanınız “Matematik öğretmenliği” olsun, fakat siz “Yazılım” alanında bir sektörde çalışmak istiyorsunuz bu durumda yazılım alanında bir iş tecrübeniz olmadığı için maalesef bu alana başvuru yapamazsınız yine aynı hatayı alırsınız. Ama bunun da çözümü mevcut. Bu durumda olanlar çözüm için İŞKUR’un resmi şubesine gitmesi gerekiyor. Oraya gittiğinizde ve durumu anlattığınızda yani “Sektör değiştirmek istiyorum ilk defa farklı sektörde çalışacağım ama iş tecrübesi kaydım olmadığı için sistem hata veriyor düzeltir misiniz.” diye rica ederseniz İŞKUR çalışanları ellerinden gelen yardımı yaparlar.

Bu sayede 2 farklı yöntemle sorunu halletmiş olursunuz. Dediğimiz gibi en iyi çözüm işkur binasına gidip oradan yardım istemek. Öbür türlü web sitesinden biraz uğraşmanız gerekebilir. Umarız yararlı olur. Allah herkese hayırlı işler nasip eylesin. Amin…

YORUMLAR

  1. İki saattir bu hatayı alıyordum çözümünü sayenizde yapabildim. Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir