İstanbul’da Bulunan En İyi 5 Lise

Herkese iyi günler bu yazımızda sizlere İstanbul’daki en iyi 5 liseyi paylaşacağız.Umarız faydalı olur.

Ülkemizde neredeyse tüm liseler arasındaki en iyi liseler İstanbul ilimizde bulunmaktadır.Peki İstanbul’daki en iyi liseler hangisi lafı uzatmadan onlara geçelim.Herkese iyi okumalar dileriz.

5-)Çapa Fen Lisesi;

İstatistiklere göre İstanbul’un en iyi 5. lisesi Fatih’te bulunan Çapa Fen Lisesi‘dir.1. yabancı eğitim dili İngilizce olan Çapa Fen Lisesi önceden anadolu öğretmen lisesiydi.Lakin sonradan Fen lisesine çevrildi.Bu liseye girebilmek için %0.39 luk dilime girmek gerekmektedir.Konum olarak da çok iyi yerdedir diyebiliriz.Lisenin hemen karşısından tramvay geçiyor.Ulaşım olarak sıkıntı yaşamayacağınız ve İstanbul’un göbeğinde bulunan en iyi liselerden birisidir.

4-)İstanbul Atatürk Fen Lisesi;

Listemizin 4. sırasında İstanbul Atatürk Fen Lisesi var.Bu liseye girmek için yüzdelik diliminizin %0.15 veya daha da altında olması gerekmektedir.Lisenin 1. yabancı dili ingilizcedir.Her sene ortalama 120 öğrenci almaktadır.Lisenin hem kızlar için hem de erkekler için özel pansiyonu bulunmaktadır.Yer olarak Kadıköy’de bulunan lise Türkiye’nin en iyi fen lisesi olarak adlandırılır.

3-)Kabataş Anadolu Lisesi;

Son yıllarda okula giriş puanı oldukça yükselen Kabataş Anadolu Lisesi İstanbul’un en iyi 3. lisesidir.Konum olarak Beşiktaş’ta bulunmaktadır.Lisenin hazırlık+4 yıl eğitim olmakla birlikte toplamda 5 yıl eğitim süresi vardır.Hem almanca hem de ingilizce olarak ayrı ayrı dil seçenekleri bulunan lisenin giriş yüzdesi %0.08 dir.Yani Kavataş anadolu lisesini kazanmanız için 10 binde 8 lik dilime girmeniz gerekmektedir.Yani 2 milyon öğrenci sınava girdiğini varsayarsak Türkiye genelinde 2 milyondan 1600 kişi içerisine girmiş olmanız gerekmektedir.

2-)İstanbul Anadolu Lisesi;

Geldik listemizin 2. sırasına.2. sırada ise İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan İstanbul Anadolu Lisesi bulunmaktadır.Lise ülkemizdeki en eski liselerden biridir.1884 yılında kurulan lise şuanda elit liseler arasındadır ve %0.04 lük bir dilimle okula giriş yapılmaktadır.Lisenin 1. yabancı dili almancadır.Pansiyon olarak şimdilik sadece erkeklere yurt imkanı vardır.Belki ilerleyen zamanlarda kızlar için de yurt açılabilir.Hazırlıkla birlikte toplamda 5 yıl eğitim süresi bulunmaktadır.

1-)Galatasaray Anadolu Lisesi;

Listemizin ilk sırasında ise çoğunuzun tahmin edeceği gibi Galatasaray Anadolu Lisesi bulunmaktadır.Galatasaray lisesini Osmanlı padişahlarımızdan 2. Bayezid 1481 yılında kurdurmuştur.Yer olarak İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır.Hatta taksim meydanına gidenler bilir.Lise taksim meydanına oldukça yakındır.Yani ulaşım açısından da oldukça iyi yerde bulunmaktadır.Liseye giriş yüzdesi %0.02 dir.Galatasaray lisesine girmek için ortalama ilk 500 kişi arasına kesin girmeniz gerekmektedir.Ek olarak lisenin 1. yabancı dili fransızcadır.

2017 yılı verilerine göre İstanbul şehrinde bulunan en iyi liseler bu şekildedir.İlerleyen zamanlarda listede bir değişiklik olursa konuyu güncelleyeceğiz.Herkese derslerinde başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir