İstiğfar Nasıl Yapılır? Allah’a İstiğfar Nasıl Edilir? Kısa İstiğfar ‘Estağfurullah’ mı Demek?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere istiğfar nasıl yapılır, istiğfar nasıl çekilir, kısa ve uzun istiğfarlar nasıl okunur onu anlatacağız.

Her gün Allah (c.c.) ‘a istiğfar etmek oldukça sevaptır ve alimler tarafından tavsiye edilmektedir. Günde 100 kere istiğfar çekmek çok sevaptır. Allah’a istiğfar etmek hem sünnettir hem de oldukça sevaptır. Bazı kişiler istiğfar nasıl çekilir bilemeyebiliyor. Bundan dolayı bu konuyu yazmak istedik. İllaki dini kaynaklarda, dini kitaplarda denk gelmiştirsiniz, “…Allah-u Azze ve Celle’ye yüz kere istiğfar eder…” şeklinde zikirler ve ibadetler yer alabiliyor. Şimdi sizlere kısaca istiğfar nedir, nasıl çekilir onun tarifini anlatalım.

İstiğfar Nasıl Çekilir? Kısa ve Uzun İstiğfar Arapça’sı

İstiğfar çekmek “Estağfirullah” demektir. Allah (c.c.) ‘a istiğfar etmek demek “Estağfirullah” söylemektir. Estağfirullah zikri Türkçe’de “Estağfurullah” olarak geçiyor. Ama Arapça’sında u değil i harfi bulunmaktadır. Eğer günde 100 kere istiğfar etmek isterseniz 100 kere “Estağfirullah” zikri çekmeniz gerekmektedir, yani 100 kere estağfirullah denilirse 100 kere istiğfar edilmiş olur.

Estağfirullah” kısa istiğfardır. Uzun istiğfar ise “Estağfîrullah el’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huvel hayyel kayyûme ve etebü ileyh” demektir. Aslında daha uzun istiğfar duaları da mevcuttur. Fakat en kısa 2 istiğfar duası ve zikri bu şekildedir diyebiliriz. Hatta diğer kısa istiğfar zikri de “Estağfirullahe ve etûbu ileyh” şeklindedir. Şimdi en kısa 3 istiğfarı sizlere alt alta yazalım.

  • Kısa istiğfar zikri ve duası ==> Estağfirullah
  • Kısa (farklı) istiğfar zikri ve duası ==> Estağfirullahe ve etûbu ileyh
  • Uzun istiğfar zikri ve duası ==> Estağfîrullah el’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huvel hayyel kayyûme ve etebü ileyh

Estağfirullah zikri “Allah’tan af ve mağfiret dilerim” ve “Beni affet Allah’ım” gibi anlamlara gelmektedir. Tevbe istiğfar için en kısa zikir ve dua “Estağfirullah” ‘tır. Fakat dilerseniz estağfirullah ile başlayan daha uzun zikirleri de tövbe istiğfar niyetine çekebilirsiniz. Dini kitaplarda veya cüzlerde uzun istiğfar duasını bulabilirsiniz. Şimdi sizlere en kısa 2 istiğfar duasının Arapça yazılışlarını paylaşalım.

Estağfirullah Arapça yazılışı
Estağfirullah Arapça yazılışı
Estağfirullahe ve etûbu ileyh Arapça yazılışı
Estağfirullahe ve etûbu ileyh Arapça yazılışı

Estağfirullah istiğfarların kısa okunuşlarının Arapça yazılışları bu şekildedir. Allah (c.c.) yapacağınız duaları ve çekeceğiniz zikirleri kabul eylesin. Amin. Selam ve dua ile…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir