İthalat ve İhracat Ne Demektir? İhraç ve İthal Etmek Nedir?

Herkese merhabalar arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere ithalat ve ihracat ne demektir onu anlatacağız.

Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız ve duyduğumuz 2 kelime, ithal etmek ve ihraç etmektir.Bunlar ithalat ve ihracatın kısaltması olarak kullanılıyor diyebiliriz.Fakat ithalat yerine daha çok ithal etmek kullanılıyor.İhracat yerine ise daha çok ihraç etmek kelime öbeği kullanılıyor.Peki bu kelimelerin anlamı nedir şimdi onu açıklayalım.

İthalat ve İthal Etmek Nedir?

İthalat, diğer ülkelerde üretilmiş olan malların o ülke tarafından satın alınmasıdır.Yani kısacası dışalım da denir.Örnek vermek gerekirse, Brezilya’da üretilen bir kahvenin kendi ülkemize satılmasına ithalat denir.Bu kahveye ise ithal ürün denilmektedir.

İthal etmek de başka ülkelerden kendi ülkemize satın alınan mallardır.İthalat ile aynı anlamdadır.Fakat ithal etmek söz öbeği olduğu için cümle içinde daha çok kullanılmaya müsait olduğundan daha yaygın kullanılıyor.Örneğin cümle içinde kullanırsak “Almanya Türkiye’den 5 ton çay ithal etti.” şeklindedir.

İthalat, ihracat kelimesinin tam tersidir.

İhracat ve İhraç Etmek Nedir?

İhracat ise bir ülkenin ürettiği malları başka bir ülkeye satması ve göndermesidir.Kısacası dışasatım olarak da geçmektedir.Örneğin, kendi ülkemizde ürettiğimiz çayları Almanya ülkesine satmak ve göndermek ihracat olmuş olur.

İhraç etmek ise ihracat ile aynı anlamdadır.O da bir ülkede üretilen malların başka ülkeye satılması demektir.Cümle içerisinde kullanmak gerekirse örneğin, “Türkiye’den Çin’e 10 ton çay ihraç edilmiştir.” diyebiliriz.

İhracat da ithalatın tam tersidir.

Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir