İyi ki Ayrı mı Yazılır Bitişik mi? “İyi ki” Nasıl Yazılır? (TDK’ya Göre)

Herkese iyi günler dileriz değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere yazılışı sürekli karıştırılan “iyi ki / iyiki” kelimelerinin doğru yazılışı nasıl yazılır onu anlatacağız.

Dilimizdeki bazı kelimelerin doğru yazılışları merak ediliyor. Bunların başında günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız “iyi ki / iyiki” kelimesi gelmektedir. Normalde bir cümle içerisinde bağlaç olarak kullanılan -ki, yani bağlaç olan -ki eki kelimeyle birleşik değil ayrı yazılmaktadır. Fakat kalıplaşmış kelimelerin başında gelen “iyiki / iyi ki” kelimesinde bu durum sürekli karıştırılabiliyor. Şimdi sizlere TDK’ya göre kelimenin doğrusu “iyi ki” mi yoksa “iyiki” mi onu anlatalım.

“İyi ki” mi “İyiki” mi Doğrusu Hangisi? Ayrı mı Birleşik mi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ İyi ki (ki ayrı yazılır)
  • Hatalı yazılışı ==> × İyiki

Türk Dil Kurumu’na göre “güzel bir rastlantı olarak, ne mutlu” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “İyi ki” şeklinde ayrı olarak yazılanıdır. TDK’ya göre iyi ki kelimesi ayrı yazılır, bitişik yazılmak. Yani kelime “iyi ki” buradaki gibi birbirinden ayrı yazılmaktadır. Buradan da “iyi ki” ifadesindeki ki ekinin bağlaç olduğunu anlayabiliriz. Çünkü bağlaç olan ki eki kelimeden ayrı yazılır. Eğer Türkçe sınavlarında, yazım kuralları sorularında “iyi ki” kelimesi karşınıza çıkarsa doğrusu birbirinden ayrı olarak yazılanı olacaktır. Şimdi TDK kanıtına bakalım.

TDK’nın resmi web sitesine göre kelimenin doğrusu “iyi ki” şeklinde yazılıyor. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “iyi ki” birleşik değil birbirinden ayrı yazılır. Eğer yazım kuralların sorularında “iyiki” kelimesini bitişik görürseniz anlayın ki bu yazılış yanlıştır. Kısacası günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız kelimenin doğru yazılışı “iyi ki” şeklinde birbirinden ayrı olarak yazılanıdır. “İyiki” buradaki gibi yazılım ise hatalıdır.

“İyi ki” ile ilgili örnek cümleler:

  • “İyi ki o günkü acı ile ölmemişiz.” – (Falih Rıfkı Atay)
  • Seni seviyorum. İyi ki varsın bir tanem…
  • İyi ki geldin. Gerçekten son sıkılmıştım.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir