Kaç çeşit yanık vardır? 1. 2. ve 3. derece yanıklar nelerdir?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ilk yardımda kaç çeşit yanık vardır? Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanık ne demek onları anlatacağız.

Herhangi bir ısıya maruz kalma sonucunda meydana gelen doku bozulmasına yanık adı verilir. Yanık, genellikle sıcak su ya da buhar teması sonucu meydana gelebildiği gibi, sıcak katı maddelerle temas, asit/alkali gibi kimyasal maddelerle temas, elektrik akımı etkisi veya radyasyon sebebi ile de oluşabilir. Yanık fiziksel ve kimyasal yanık olmak üzere 2 çeşitte incelenir. Buna ek olarak derece bakımından yanıklar birinci, ikinci ve üçüncü yanıklar olmak üzere 3 derece yanık vardır.

Kaç Çeşit Yanık Vardır?

Yanıklar fiziksel yanıklar ve kimyasal yanıklar olmak üzere 2’ye ayrılır.

1-) Fiziksel Yanıklar Nelerdir?

  • Isıyla oluşan yanıklar fiziksel yanıklar sınıfına girer.
  • Aynı şekilde elektrik nedeniyle oluşan yanıklar da bu sınıftadır.
  • Işın ile oluşan ve sürtünme ile oluşan yanıklar da fiziksel yanıklara girer.
  • Son olarak donma sonucu ile oluşan yanıklar da fiziksel yanıklardır.

2-) Kimyasal Yanıklar Nelerdir?

Asit alkali madde ile oluşan yanıklar kimyasal yanıklar sınıfına girmektedir.

Derecesine Göre Yanıklar

Derecesine göre yanıklar 1. 2. ve 3. yanıklar olmak üzere 3’e ayrılır. İlk yardım sınavlarında vb. yerlerde yanıklarla alakalı en çok derece bazında sorular çıkıyor diyebiliriz. Bu bakımdan kısaca da olsa 1. , 2. ve 3. derece yanıklar nelerdir öğrenmemiz gerekiyor. Şimdi kısaca anlatalım.

Birinci (1.) Derece Yanıklar:

1. derece yanıklarda deride kızarıklık, ağrı ve yanık bölgesinde ödem vardır. 1. derece yanıklar ortalama 48 saatte iyileşmektedir. 1. derece yanıklar dereceler arasındaki en hafif olanıdır.

İkinci (2.) Derece Yanıklar:

2. derece yanıklarda derinin içinde su dolu kabarcıklar olur. İkinci derece yanıklar ağrılıdır. 2. dereceli yanıklarda derinin kendini yenilemesiyle kendi kendine iyileşmektedir.

Üçüncü (3.) Derece Yanıklar:

3. derece yanıklarda derinin tüm tabakaları etkilenmiştir. Dereceler arasındaki en tehlikeli yanık türüdür. Üçüncü derece yanıklarda özellikle kaslar, sinirler ve damarlar zarar görebilir. 3. derece yanıklarda sinirler zarar gördüğü için ağrı olmaz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir