Kadir Gecesinde Kılınacak 2 Rekat, 12 Rekat ve 100 Rekatlık Namaz ve Tarifi

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Kadir gecesinde kılınacak olan 2, 12 ve 100 rekatlık namazlar nasıl kılınır, hangi rekatlarda hangi sureler okunur onların bilgisini paylaşacağız.

Bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’nde ibadet etmek, namaz kılmak, dua etmek, Kur’an-ı Kerim okumak oldukça sevaptır. Alimler bu gece nafile namaz kılınmasını tavsiye etmişlerdir. Kadir Gecesi’nde kılınacak birçok nafile namaz vardır ve sevapları, faziletleri oldukça fazladır. Sizler için Kadir Gecesi’nde kılınacak olan 2, 12 ve 100 rekatlık namazların kılınış tariflerini araştırdık. Cübbeli Ahmet Hoca’mızın Lalegül Dergisi’nden alıntıladığımız namaz tariflerine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Şimdiden Allah (c.c.) kabul eylesin. Amin…

(2 REKAT) Kadir Gecesi’nde Kılınacak 2 Rekatlık Namazlar ve Tarifleri:

2 rekatlık 3 farklı namaz mevcuttur. Hepsinin tarifini sizlere iletelim.

2 Rekatlık Birinci Namaz:

Kadir gecesi namazı hakkında İbni Abbas (Radıyallahu Anhuma)’dan Rasulüllah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

“Her kim Kadir gecesinde iki rekat kılar da her bir rekatında bir Fatiha, yedi kere de İhlas okursa, selam verdiğinde ise 70 kere;

(Estağfirüllahe veetübü ileyh) derse, Allah-u Te’ala kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allah-u Te’ala cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler,köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz.” diye buyurmuştur. (Kaynak : Muhammed Hakki en-Nazilli)

2 Rekatlık İkinci Namaz:

İbnü Mes’ud (Raduyallahu Anh)’dan Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

“Her kim Kadir Gecesi’nde bir kere Fatiha, 3 kere de İhlas Suresi okuyarak iki rekat kılar ve namazdan sonra … (aşağıdaki duayı okursa) … ona müjde olsun, ona tekrar müjdeler olsun. Allah-u Te’ala ona hiçbir göz görmedik, hiçbir kulak işitmedik ve hiçbir beşerin kalbine hayali dahi gelmedik nimetler verecektir. Allah-u Te’ala ona Âlic’in kum taneleri ve yağmur damlaları adedince, gece ve gündüzlerin sayısında ve ağaçların yaprakları kadar sevap verecektir.” (Kaynak : Ebu Sa’id ‘Abdurrahman en-Neysaburi el-Hanefi)

Namazdan sonra okunacak dua:

2 Rekatlık Üçüncü Namaz:

Rivayete göre Salihler son 10 gecenin her birince, Kadir gecesinin kıyamına niyet ederek 2 rekat kılarlardı. Ebu’Leys (Rahimehullah)’ın beyanına göre:

“Kadir gecesi namazının en azı 2 rekat, ortası yüz rekat en çoğu ise bin rekattır. Her bir rekatta kıraatın ortası, Fatiha’dan sonra bir İnna Enzelna(yani Kadir suresi), üç kere de İhlas okumaktır. Her iki rekatta bir selam verilir, selamın ardından da Rasulüllah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e salavat okunur.” buyurmuştur. (Kaynak : İsma’il Hakki el-Bursevi)

(12 REKAT) Kadir Gecesi’nde Kılınacak 12 Rekatlık Namaz ve Tarifi:

Yirmi yedinci gece on iki rekât kılar, her rekâtta Fâtiha’dan sonra üç kere İnnâ Enzelnâ, on kere İhlâs sûrelerini okur, namazı bitirince:

duası yapılır. (Kaynak : Muhammed ibnü Hatîriddin)

(100 REKAT) Kadir Gecesi’nde Kılınacak 100 Rekatlık Namaz ve Tarifi:

Abdullah ibnü Mes’ud (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“…Zayıf olan kimse 100 rekat namaz kılsın ve her rekat içerisinde bir kere Ümmül-Kur’an (Fatiha Suresi), bir kere ‘İnnâ Enzelnâ’ (Kadir Suresi) okusun, namazdan sonra da 70 kere ‘Estağfirullah’ diyerek Allah-u Te’ala’dan mağfiret talep etsin. Sonra da maddi-manevi istekleri için dua yapar. Böylece Allah-u Te’ala ona vasfedenlerin tarif edemeyeceği kadar sevaplar verecektir…” (Hadisi Şerifin uzun kısmına Lalegül Dergisi’nden bakabilirsiniz.) (Kaynak : Ebu’l-Hasen, Fezilül-a’mal, Ahmed ibnüz-Ziya el-Kuraşi el-Hanefi)

100 rekat namazın her rekatında 1 Fatiha ve 1 Kadir Suresi okunmaktadır.

Kadir Gecesi namazları ve hadisi şerifler bu şekildedir. Şimdiden Allah tüm ibadetlerini kabul eylesin. Amin…

Namaz ve Dua alıntı kaynak : Cübbeli Ahmet Hoca / Lalegül Dergisi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir