Karakterinize Uygun Kedi Seçim Rehberi

Hayatınıza dahil edebileceğiniz minik bir sevgi yumağı için satılık kedi ilanları mı arıyorsunuz? Kedinizi sahiplenmeden önce kedinizi nasıl seçebileceğinizle ilgili sizlere önerilerimiz var. Bu önerilerimiz ile severek sahiplenebileceğiniz ve hayatınızın bir parçası haline gelecek minik dostunuzu doğru bir şekilde satılık kedi ilanları arasından kolaylıkla bulabilirsiniz.

Başlıklar

1–) Kedinizin Türünü Belirleyin

Şüphesiz bu konuda en çok dikkat etmeniz gereken konu kedinizin cinsi olacaktır. Eğer kedinizin safkan ya da cins olması sizin için bir önem taşımıyorsa kedi seçim yelpazenizin çok daha geniş olduğunu bilmenizde fayda vardır. Ancak eğer birkaç kedi cinsi arasında kararsız kalıyorsanız bu ırkları araştırmanız kedi seçimi konusunda size yardımcı olacaktır.

2–) Kedinizin Cinsiyetini Belirleyin

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de cinsiyetler arasında karakter ve psikolojik durum farklılıkları görülmektedir. Bu nedenle kedinizin cinsini belirlemeniz çok önemlidir. Erkek kediler çoğunlukla daha hareketli, daha yaramaz ve oyuncu bir mizaca sahipken; dişi kediler daha sessiz ve sevilmek isteyen kediler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazen kedilerde bu sıraladığımız özellikler zıt olarak da görülebilir. Yine erkek kedilerde kızgınlık döneminde idrar püskürtme, saldırganlaşma eğilimi olduğundan pek çok kişi kedi cinsiyet seçimi konusunda oyunu dişi kedilerden yana kullanmaktadır.

3–) Tüy – Sağlık Sorunlarını Göz Önünde Bulundurun

Bazı safkan ırklarda çeşitli hastalıkların görülme ihtimali daha yüksek olduğundan ve ırktan ırka kedinizin karakteri değişim gösterdiğinden bu konuda derinlemesine bir araştırma yapmanızı öneririz. Örneğin İran kedileri sıklıkla göz sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle eğer kedinizin göz bakımını ihmal etmeyecekseniz bu kedi ırkını sahiplenmelisiniz. Yine eğer kedinizin çok tüy dökmemesini istiyorsanız kısa tüylü kedileri tercih etmenizi öneririz. Eğer uzun tüylü ve yumoş bir kedi arayışındaysanız bu durumda uzun tüylü kedi seçimi yapmanızı öneririz.

4–) Eski Sahibini Dinleyin

Kedinizi sahiplendiğiniz kişinin kediniz hakkında söylediklerine önem verin. Kediyle ilgili en temel ve doğru bilgiyi kedinin bir önceki sahibi vereceğinden ona kedinin karakteri, cinsi, alışkanlıkları, cinsiyeti ile ilgili sorular yöneltin. Onun verdiği cevaplar uyarınca eğer hayalinizdeki kedi özelliklerini taşıyorsa kedinizi sahiplenin.

5–) Kedinizin Karakterini Dikkatli Seçin

Eğer kedi seçimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız; kedi seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de kedinin karakteri olacaktır. Her canlı gibi kediler de birbirinden farklı karakteristik özelliklere sahiptir. Eğer uysal, sessiz, kucak seven bir kedi istiyorsanız bu durumda oyuncu ve yaramaz bir kedi sizin beklentilerinize uymayacaktır. Bu nedenle sahiplenmeyi düşündüğünüz kediyi ilanlardan iyice araştırın.

6–) Kediyle Tanışın

Kedinizle tanışmanız ve onunla aranızda bir bağ olup olmadığını gözlemlemeniz kedi cinsi seçimi konusunda size yol gösterecektir. Bazen fotoğraflarda çok beğendiğiniz bir kediyi canlı gözlerinizle gördüğünüzde o kadar beğenmeyebilir ya da kediyle hiçbir bağ kuramadığınızı hissedebilirsiniz. Bu durum son derecede normaldir. Bu nedenle kedinizle daha önceden tanışmanız ve onunla vakit geçirmeniz onunla kuracağınız ilişkinin gidişatını öngörmek bakımından hayati öneme sahiptir.

7–) Kısırlaştırılma – Aşı Kriterleri

Bazen kedi sahiplendirmek isteyen kişiler kedinin kısırlaştırılmasını ve aşılarının yapılmasını şart koşabilmektedir. Yine siz de kısırlaştırma operasyonu ve aşı masraflarından kaçınmak için kısırlaştırılmış ve aşıları tam yapılmış bir kediyi sahiplenmek isteyebilirsiniz.

8–) Yavru – Yetişkin Kedi Ayrımına Dikkat!

Kendinize şu soruyu sorun: Nasıl bir kedi sahiplenmek istiyorum? Eğer yavru kedi seçimi yapmak istiyorsanız yetişkin kedileri listenizden eleyin. Böylelikle kafanız karışmadan hayalinizdeki kediye kolaylıkla ulaşın!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir