Karate mi Karete mi Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere karate mi karete mi doğru yazılışı hangisidir TDK’ya göre onu anlatacağız.

Dilimizdeki bazı kelimelerin doğru yazılışları karıştırılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de karate-karete ikilisidir. Aslında her iki yazılış da sıkça kullanılıyor. Daha doğrusu telaffuz bakımından ikisinin de kullanımı yaygındır. Fakat yazım kurallarına göre sadece 1 tanesi doğru yazılmıştır. Bu bakımdan sizler için TDK’nın resmi sitesinden yazım kuralını araştırdık. Peki, karate mi karete mi hangi kelime doğru yazılmıştır şimdi ona bakalım.

Karate mi Karete mi Hangisi Doğru Yazılmıştır?

  • Doğrusu ==> Karate ✓
  • Hatalı ==> Karete ×

Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre “Ayak ve yumruk vuruşları üzerine kurulu, Japon kökenli bir dövüş yöntemi.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Karate şeklindedir. Yani kelimenin doğru yazılışı karete değil karatedir. 4. harf e harfi değil a harfi olacaktır. Sınavlarda, genel kültür sorularında vb. yerlerde bu kelime karşımıza çıkarsa doğru yazılışı KARATE olacaktır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesinde kelime “karate” olarak geçmektedir. Sizler de sozluk.gov.tr ‘ye girerek istediğiniz kelimelerin doğru yazılışlarına göz atabilirsiniz.

Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir