Karbonmonoksit’in (CO) İnsan Sağlığına ve Çevreye Zararları Nelerdir?

En zararlı element bileşiklerinden birisi olan CO yani karbonmonoksit’in insan sağlığına ve çevreye epey zararı vardır. Karbonmonoksit zehirlenmeleri genelde kapalı ortamlarda soba bacalarından olmaktadır. Bu yüzden özellikle soba vs. bacalarımızın bakımını sıklıkla yapmamız gerekir. Çünkü bu zehirli gaz insan vücuduna solunum yoluyla giriyor ve en kötüsü de vücutta parçalanmıyor. Fazla miktarda maruz kalınırsa ölüm tehlikesi oluşturabiliyor.

Şimdi gelelim detaylı şekilde CO gazının insan sağlığına ve çevreye ne gibi zararları vardır maddeler halinde paylaşalım.

(CO) Karbonmonoksit’in İnsan Sağlığına Zararları;

  • Karbonmonoksit gazi kanda oksijen yetersizliğine sebep olduğu için beyin ve kalp gibi organlarda bozukluklara neden olur.
  • CO gazı sinir sisteminde ve diğer sistemlerde bozukluklara neden olabilir.
  • Aşırı seviyede karbon monoksit gazına maruz kalan bir kişi görme bozukluğu, bilinç kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, kas güçsüzlüğü ve mide bulantısı yaşayabilir.
  • Karbon monoksit (CO) gazı zehirlenmesi komaya ve ölüme yol açabilir.
  • Ek olarak hamile kişilerde düşük ve fetusta hasar verme riskini de arttırmaktadır.

(CO) Karbonmonoksit’in Çevreye Verdiği Zararlar;

  • Karbon monoksit (CO) renksiz, kokusuz ve zehirleyici bir gazdır ve tüm canlı varlıklara zarar verebilecek kadar önemli, hava kirliliğine yol açan bir gazdır.
  • Karbon elementinin tam yanmaması sonucunda meydana çıkan karbon monoksit gazının en yaygın bulunduğu yerler motorlu araç egzozu, fosil yakıtlar, yanardağlar ve orman yangınlarıdır. Bu yüzden çevreyi temiz tutmak açısından en azından egzoz gibi nedenleri azaltabiliriz. Mesela her yere arabayla gitmektense toplu taşıma kullanmayı tercih edebiliriz.
  • Ayırca CO gazı havadaki diğer kirleticilerle tepkimeye girerek yeryüzüne yakın yerlerde ozon (O3) ve kentsel sisin oluşmasında rol oynar. Bu oluşan ozon ise çevremizdeki doğal bitki örtüsüne zarar verir.

NOT = Ayrıca CO2 yani karbondioksitle, CO yani karbonmonoksiti karıştırmayınız. Karbondioksitte 2 tane oksijen vardır ve karbonmonoksit gazı kadar zararlı değildir. Elbette zararı vardır fakat onun kadar değildir diyebiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir