“Kareografi” mi “Koreografi” mi “Koroografi” mi Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere kareografi mi yoksa koreografi mi hangi kelime doğru yazılıştır onu paylaşacağız.

Dilimize yabancı dillerden geçen kelimeler genellikle hatalı yazılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de kareografi-koreografi ikilisidir. Normalde okunduğunda her ikisi de kulağa doğruymuş gibi geliyor. Fakat TDK’ya göre yani yazım kurallarına göre bu iki kelimeden sadece birisi doğrudur. Şimdi kanıtıyla birlikte hangisi doğrudur onu yazalım.

“Kareografi” mi “Koreografi” mi “Koroografi” mi Hangisi Doğrudur?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Koreografi
  • Yanlış yazılışları ==> ×Kareografi, ×Koroografi

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (choréographie) geçen ve “Defile, müzikli gösteri vb. gösterilerdeki programın genel hatları.” vb. anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı Koreografi kelimesidir. Yani kareografi, karaografi, kereografi, koreogrefi, koroografi vb. kelimeler hatalı yazılmıştır. Yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu kore ile başlamaktadır. Yani koreografi doğru yazılıştır. Aklınızda tutmak için kelime “kore” ile başlıyor. Yani Kore ülkesinden aklınızda tutabilirsiniz.

Kanıtına da yukarıdaki resimden bakabilirsiniz. TDK’nın sozluk.gov.tr sitesine girerek sizler de aynı şekilde kelimenin doğrusunu öğrenebilirsiniz. Sadece koreografi şeklinde aratma yapıldığında bir kelime çıkmaktadır. Bunun dışındaki kelimeleri arattığınızda herhangi bir kelime sonucu çıkmıyor.

Türkçe derslerinde başarılar dileriz. İyi çalışmalar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir