Karın Ağrısı ve Yapışması Neden Oluşur

Bu yazımızda sizlere karın ağrısı ve karın yapışmasının neden oluştuğunu anlatacağız.Ek olarak karın ağrısı tedavisi için izlenecek yollardan bahsedeceğiz.Herkese Allah’tan acil şifalar diliyoruz.

Karın ağrıları yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen, insanın iş verimini ve konsantrasyonunu düşüren ağrılardır. Geçici karın ağrıları ve sürekli karın ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılardır. Karın yapışması adı verilen karın organları ve dokuları arasında fibrous skar dokuların bantlarının oluşumu da karın ağrılarına neden olmaktadır.

Başlıklar

Karın Yapışması Neden Oluşur

Karın Yapışmasının en yaygın nedeni, özellikle alt karın ve pelvisi ilgilendiren karın ameliyatları olmaktadır. Bu gibi yara izi oluşumunu tetikleyebilen ameliyatla ilişkili olan durumlar nedeniyle iç organların tutulması söz konusu olmaktadır. Karın yapışması ameliyat sürecinde karında gazlı bez gibi yabancı maddelerin unutulması, cerrahi eldivenler le karın içi organlara temastan dolayı oluşan semptomlar ile doku teması ve gözetimsiz kan pıhtıları karın ağrısı nedeni olabilmektedir. Doku kesileri de karın ağrısı nedeni olabilir ve organların ve dokuların kuruması karın yapışmasına neden olabilir. Bunların dışında oluşan abdominal enfeksiyonlar, apandisit, jinekolojik enfeksiyonlar ve radyasyon terapisi gibi hastalıklar da karın ağrısı nedeni olabilir.  Karın ağrısı ile birlikte seyreden şişkinlik ve kusma gibi belirtiler karın yapışması kökenli olabilir. Bağırsaklardan sesler gelmesi kabızlık  yine karın yapışmasının nedeni olabilir.

Karın Yapışması ve Karın Ağrısı Tedavisi

Karın ağrısı hafif orta ve şiddetli olsa da mutlaka dikkat edilmesi gereken bir hastalık belirtisi olabilir. Özellikle meydana gelen bağırsak tıkanıklığı veya değişen doğurganlık gibi komplikasyonlar ve/veya cerrahi işlemler karın ağrısını tetikleyen karın yapışması nedeni olabilir. Tedavi olarak karın rahatsızlığı nedeniyle ameliyat edilen insanlar uçucu yağlarla masaj yapılarak ağrıları hafiflettirebilirler. Bunun sebebi ameliyat edilen bölgeye doğru kan dolaşımını sağlayarak yapışıklık oluşumunu önleme amacıdır.

Alt Karın Ağrıları

Alt karın ağrılarının temel nedenleri arasında böbrek taşlarının oluşumu sayılabilir. Taşların oluşmasının nedenleri ise aşırı tuz kullanımı kalsiyum Ca ve ürik asit birikimi sayılabilir. İkinci olarak Piyelonefrit yani üriner sistem enfeksiyonları mide ağrıları ateş ağrılı idrar yapmak baş ağrısı ve kusma gibi belirtileri vardır. Erkeklerde alt karın ağrıları Akut Prostatit’e bağlı olabilir. Mide ağrısı ağrılı idrar ateş titreme başlıca nedenlerdir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir