Kekkei Genkai Nedir?

Kekkei Genkai Nedir?

Kekkei Genkai, kan bağıyla geçen, kişilere veya kılanlara özel tekniklerdir. Yani herkes kullanamaz, genetik olarak kanla sınırlandırılmıştır. Bu teknikler kopyalanamaz ve bir başkası tarafından kullanılamaz. Bu türün bir gelişmişi de kekkei tota’dır.

Birden fazla çakra yapısının birleşimi ile oluşan çakra tiplerine ait teknikler de kekkei genkaidir. Örneğin; su ve toprak yapısında çakraya sahip olmak ile bunların ikisini birleştirebilmek ayrı şeylerdir. Hashirama Senju, su ve toprak elementlerini birleştirerek mokuton oluşturabilmektedir. Ayrıca kekkei genkai kullanıcısının genetik yapısı (hücreleri) birine aktarıldığında o kişi hayatta kalabilirse, bu teknikleri kullanabileceğinin mümkün olduğu da görülmüştür.Mesela Yamato, Danzou, Madara’daki gibi.

Elementsel olmayan kekkei genkailerde mevcuttur. Dojutsu olarak anılan göz teknikleri (Rinnegan, Sharingan, Byakugan, ve benzeri) de birer kekkei genkai’dir. Ek olarak, göz nakliyle bu gözlerin tekniklerinin kullanılması mümkündür.Bu duruma Kakashi’yi örnek verebiliriz.

Şimdi kekkei genkai’ye bazı örnekler verelim.

Kekkei Genkai’ye Örnekler

1-) Byakugan;

Örneğin Byakugan göz tekniği bir kekkei genkaidir.Bu tekniği sadece Hyuuga klanındakiler kullanabilir.Aynı şekilde sharingan ve rinnegan‘da kekkei genkaiye bir örnektir.

2-) Jinton;

Toprak,ateş ve hava elementlerinin birleşimiyle oluşan bu jutsu bir kekkei genkai’ye örnektir diyebiliriz.Bu jutsuyu animede sadece 2 kişi kullanabiliyor.Onlar Mu ve Onoki‘dir.

3-) Bakuton;

Bakuton jutsusu toprak ve elektrik elementlerinin birleşmesiyle oluşan bir kekkei genkaidir.Bu tekniği akatsuki üyesinden Deidara kullanabilmektedir.Toprak olarak avucundan çıkarttığı kili yiyerek bu jutsuyu kullanıyor.

4-) Jiton;

Hava ve yıldırım elementlerinin birleşimiyle oluşan bir kekkei genkai jutsusudur.Bu jutsuyu animede genellikle kum köyü kageleri kullanmaktadır.Mesela 4. kazekage ve 3. kazekage bu jutsuyu kullanabilmektedir.

5-) Shakuton;

Ateş ve toprak elementinin birleşiminden oluşan bir kekkei genkaidir.Animede sadece Pakura bu jutsuyu kullanabiliyor.Bu yetenek ile Pakura düşmanlarının sıcaklık noktalarını ayarlayabiliyor.

Şimdilik bazı kekkei genkai’ye örnekler bu şekildedir.İlerleyen zamanlarda örnekleri arttıracağım.Yazımı okuduğunuz için teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir