Kimlerin Kestikleri Hayvanların Etleri Yenir ve Kimlerin Yenmez?

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kimlerin kestikleri hayvanların etleri yeni yani helaldir ve kimlerin kestikleri yenmez yani haramdır onu paylaşacağız.

Kimlerin Kestikleri (Boğazladıkları) Hayvanların Eti Yenir (Helal Olur)?

Mülsümanların ve vatandaş olsun veya olmasın gayrimüslim olan ehli kitabın (yani Yahudi ve Hristiyanların), kadın bile olsa besmeleyle yani Allah Teala’nın (c.c.) ismini zikrederek boğazladıkları koyun, sığır, deve vb. gibi hayvanların etleri yenilebilir.

Besmele tam kesilme anında çekilmelidir. Bu şarttır. Kesilmeden meclis değişirse, söz gelimi bu arada bir şey yenilir veya başkasıyla konuşulursa bu besmele yeterli olmaz. Zira meclis değişmiştir. Bismillah demeye aklı erip hayvanı kesmeye gücü yeten bir çocuğun veya delinin, dilsizin, sünnetsizin veya sarhoşun besmeleyle keseceği hayvanlar bu kişilerin Müslüman veya ehli kitap olmaları halinde etleri yenilir.

Besmelenin unutulması zarar vermez. Hatta ehl-i kitabın besmele çekip çekmedikleri bilinmese kestikleri yenilir. Alimlerin çoğunun görüşü bu şekildedir.

Kimlerin Kestikleri (Boğazladıkları) Hayvanların Eti Yenmez (Haram Olur)?

Mecusilerin, puta tapanların, mürtetlerin, Besmele-i Şerife’yi kasten terk eden Müslümanların veya ehl-i kitabın kestikleri yenilmez. Bunların etleri haram olur.

Kaynak = Büyük İslam İlmihali

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir