“Kirbit” mi “Kibrit” mi Doğru Yazılışı TDK’ya Göre Nedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere kibrit mi yoksa kirbit mi kelimenin hangisi doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Türkçe’de yazım kurallarında yazılışı yine en çok karıştırılan kelimelerden birisi kirbit-kibrit ikilisidir. Genelde çoğu kişi tarafından karıştırılır. Şimdi bu kelimelerden hangisi TDK’ya göre doğru yazılmıştır onu kanıtıyla birlikte sizlere iletelim.

“Kirbit” mi “Kibrit” mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Kibrit
  • Yanlış yazılışı ==> ×Kirbit

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan (kibrīt) geçen ve “Bir ucu sürtünme sonucu yanabilecek birleşimde olan küçük tahta veya karton parçası.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Kibrit kelimesidir. Bunun dışındaki kirbit vb. kelimelerin yazılışı yanlıştır yani hatalıdır. Yani kelimenin doğrusunda 3. harf “b” ve 4. harf “r” harfi olmalıdır. Bunların tam tersi durumunda ise oluşan kirbit kelimesi TDK’ya göre hatalıdır. Sınavlarda vs. çok karşımıza çıkabilir. O yüzden kelimenin doğrusunu iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi kanıtına göz atalım.

TDK’nın resmi sitesi olan sozluk.gov.tr üzerinde de yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimenin doğrusu kibrit olarak geçmektedir. Sizler de siteye girerek aratma yapabilir ve doğrusunun kibrit olduğunu görebilirsiniz. Kirbit olarak aratma yaptığımızda herhangi bir sonuç bulunmuyor. Haliyle bu da bizlere kibrit kelimesinin doğru olduğunu kanıtlamış oluyor.

Yazım kuralları ile ilgili diğer doğru-yanlış kelimelere sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir