Kırmızı Şehir Neresi, Hangi Ülkede? Kırmızı Şehir Olarak Bilinen Yer Nerede?

Dünyadaki bazı şehirler özel isimleriyle tanınmaktadır. Bunlardan birisi de “Kırmızı Şehir” olarak bilinen yerdir. Şimdi sizlere kırmızı şehir hangi şehirdir, hangi ildir ve hangi ülkede bulunmaktadır onu anlatalım.

Kırmızı Şehir Neresi, Gerçek İsmi Ne, Hangi Ülkede Bulunuyor?

Kırmızı şehir olarak bilinen yer Fas’ın Marakeş şehridir. Yani Fas ülkesindeki Marakeş şehri tarih kaynaklarında “kırmızı şehir” olarak bilinmektedir. Bazı kaynaklarda ise bu şehre “kızıl şehir” deniliyor. Fakat daha çok kırmızı şehir olarak adlandırılmaktadır. Marakeş’e kırmızı şehir denmesinin sebebi ise bazı kaynaklara göre, şehirdeki binaların renklerinin kiremit ve kırmızı renk tonlarında olmasından dolayıdır. Yani genel olarak Marakeş şehri kızıl renkli toprak evlerinden dolayı, kızıl renkli (kırmızı renkli) binalarından dolayı kırmızı şehir veya bazı kaynaklara göre kızıl şehir olarak adlandırılmıştır.

Marakeş, Fas’ın orta bölgesinde bulunan bir şehirdir. Marakeş (Kırmızı şehir) Afrika kıtasında bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında kırmızı şehir sorusu çıkmıştı. Aynı şekilde ilerleyen zamanlarda genel kültür sorularında, sınavlarda vb. yerlerde kırmızı şehir neresi olarak karşımıza çıkabilir. Dediğimiz gibi kırmızı şehir olarak bilinen yer Marakeş’tir ve Fas’ta bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre buraya kızıl şehir de denilebiliyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir