Kıyaslama Yapmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

Birçok anne ve baba çocuklarını sürekli bir başka çocuk ile kıyaslar. Ahmet’in oğlu Hüseyin şöyle, Nejla’nın kızı Arzu şöyle deyip durur. Kıyaslama yaparak evladından istediği moda girmesini ister. Kıyaslama yaparken çocuğun iç dünyasında meydana getirdiği tahribattan haberi olmaz. Kıyaslama çocukta birçok olumsuz duygunun oluşmasına neden olur. Bu olumsuz duyglar çocuğun başarısını olumsuz yönde etkiler.

Kıyaslamanın çocuğun iç dünyasında meydana getirdiği yıkımlar şunlardır:

1- Özgüven kaybı: Kıyaslanan çocukta özgüven kayıpları meydana gelir. Kendine olan güven duyguları kaybolur. Ne yaparsa yapsın ailesini mutlu edemeyen birey olarak kendini algılamaya başlar. Bir işi yapabilme konusunda artık kendine güveni kaybolur. Kendini değersiz ve yetersiz hissetmeye başlar. Özgüven kaybı çocuk başarısında oldukça önemlidir. Özgüveni yüksek bireyler deneme yapmaktan ve hata yapmaktan korkmazlar. Sayısız deneme yapıp başarıya eninde sonunda ulaşırlar. Özgüveni düşük bireyler hata yapmaktan korkar. Deneme sayısı oldukça düşüktür ve çabucak pes ederler.

2- Öğrenilmiş Çaresizlik: Kıyaslanan çocukta öğrenilmiş çaresizlik sendromu görülür. Ne yaparsa yapsın bazı şeyleri değiştiremeyeceğini düşünür. Bu duygu ile başarılı olmak için artık mücadele etmez. En ufak bir zorlukta pes eder ve savaşı bırakır. Öğrenilmiş çaresizlik yaşayan çocuklarda boşluklar meydana gelir.

3- Sevgi ve saygı kaybı: Kıyaslanan çocuk artık onu sevmediğinizi düşünmeye başlar. Sürekli kıyaslama yapmak memnuniyetsizlik bildirmek çocuktaki sevgi ve saygınızı zedeler. Sürekli söylenen bir anne ve baba çocuk için hayat boyu sıkıcı gelir. Sevgi ve saygı eksikliğinde çocuk sizden uzaklaşır. Size duygularını paylaşmaz. Kendini yalnız hissetmeye başlar. İç dünyasında kopan fırtınalardan haberiniz olmaz. Sizden bir şeyler saklamaya başlar. Size duygularını açmak için sizi yeteri kadar samimi ve yakın hissetmez.

4- Öfke ve nefret: Kendisi ile kıyaslanan bireye karşı öfke besleyebilir. İçten içe o bireye karşı kin besleyebilir. Hatta bazı durumlarda bu öfke ile kıyaslanan bireye zarar bile verebilir. Kendisinde olmayan vazıflara sahip diye o çocuğu kıskanır. Kıskançlığın boyutuna göre kıyaslanan bireye kötü davranabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir