Kızamık Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamık Nedir?

Kızamık virüs temelli bir hastalık olup genellikle ilkbahar ve kış mevsimlerinde görülür. Kızamık hamile kadınlarda ve bebeklerde tehlikeli bir hastalığa dönüşebilir. Aşı olunmayan bölgelerde ölümlere neden olur. Kızamık hastalarında halsizlik ve aşrı ateşlenme görülür. Hastalığa neden olan mikrop hastalığa ağız ve burun yoluyla bulaşır. Kızamık hastalığı küçük çocuklarda çok sık görülür. Çocukluğunda kızamık görülür. Bu hastalığı birdaha geçirenlere vücut bağışıklık kazandığı için birdaha görülmez.

Kızamık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamık aşı ile korunabilen bir hastalıktır. Bebeklik döneminde 1 yaşında başlar ve 15 aya kadar bu aşı mutlaka yaptırılması gereklidir. Diğer aşı ise 4 – 6 yaş arasında yaptırılır. Aşı 2 doz verilir ve vücut böylece bağışıklık kazanmış olur. Aşı yetişkinlerde hamilelik öncesinde yapılır. Hamileyken bu aşının yapılması tavsiye edilmez. Hastalık tedavisi aileler tarafından yapılır. Kesin bir ilaç tedavisi yoktur. Ateş düşürücü ve sakinleştiriciler uzman doktorlar tarafından verilir. Hastanın oda sıcaklığı 20° ‘nin üzerinde ve altında olmalıdır. Ilık bezle hastaya tedavi uygulanır. Beslenme ve sıvı tüketimine dikkat edilir. Sindirimi kolay besinler tüketilmelidir. C vitamini ve et,süt ürünleri tüketilmelidir. Oda sık sık ve güneşlendirilmelidir.

NOT=Bu makale bilgilendirme amaçlıdır.Eğer kızamık hastalığınız varsa lütfen doktorunuza başvurunuz.Teşekkürler.Allah herkese şifalar nasip etsin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir