Klavye Temizliği Nasıl Yapılır? Klavyeyi Sürekli Temiz Tutmak

Merhabalar arkadaşlar bu yazımda sizlere klavye temizliği hakkında bazı ipuçları vereceğim.Klavye temizliğine önem vererek klavyemizin kullanım süresini arttırabiliriz.

Bilgisayarla uğraşırken atıştırdığımız  yiyeceklerden dökülen ufak kırıntılar, ayriyeten el temizliğimize özen göstermemiz zamanla klavyemizde bakterilerin üremesini sebep olur. Hayatımızın büyük bir bölümünü klavye başında geçiriyoruz. Hatta ufak yemek aralarında bile bilgisayar başında değerlendiriyoruz.

Bilim adamları hastalıklara yol açabilecek tehlikeli bakterilerin klavyelerde bulunabileceğini belirtiyor. Bahsettiğimiz bu mikroplar ishal ve kusma sıkıntılarına neden olabilir. Bunların haricinde yayılmacı gribal hastalıklar klavyeler aracılığıyla kullanıcılara bulaşabiliyor. Bu saydığımız tehlikelerden korunabilmek için temizlik alışkanlıklarımızın arasına klavye temizliğini de eklemeliyiz

Klavyemizi nasıl temiz tutarız?

Öncelikle işe el temizliğinden başlayabilirsiniz çünkü çoğu bakteri ya da mikrop cilt üzerinde yaşama alanı buluyor. Bu sebepten en yoğun olduğu yerlerden biriside ellerimizdir. Eller aracılığıyla da bahsettiğimiz bakteriler klavyede üzerinden yeni insanlara bulaşıyor. El temizliğinize ne kadar dikkat ederseniz edin klavyenizin mikroplarla buluşması muhtemeldir. Kendi klavyeniz olsa dahi  kullanımdan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayınız. Mecbur olmadığınız durumlarda başkalarının klavyelerini kullanmamaya dikkat ediniz.

Klavye temizlik işlemi;

Klavyeniz  için güvenli bir temizlik işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

  1. Öncelikli olarak Bilgisayarınızı kapatın ve fişte olmadığından emin olunuz.
  2. Bilgisayar başında yediğiniz yiyeceklerin kırıntılarının klavyenizin tuşlarının arasına kaçabildiği için , klavyenizi ters çevirin ve boşaltın. Eğer boşaltamazsanız klavyenin tuşlarını çıkarabilirsiniz
  3. Ucuna Pamuk geçirdiğiniz bir çubuğu alkol ile ısıtabilirsiniz bu çubukla tuşlarınızın arasını silebilirsiniz
  4. Toz bırakmayacak nemli bir bezle klavyenizin üzerini silebilirsiniz.

Düzenli olarak bu adamları yaparsanız klavyeniz çok daha temiz olacaktır.Herkese kolay gelsin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir