Klavyede Bulunan “Pause Break” Tuşu Ne İşe Yarar? İşlevi Nedir? Nerede?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere klavyedeki “pause break” tuşu nedir, ne demektir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır onu anlatacağız.

Klavyede birçok tuş bulunur ve çoğu tuşu sıklıkla kullanırız. Örneğin Ctrl, Shift, Enter vb. gibi popüler tuşlar oldukça kullanılmaktadır. Gün içerisinde belki de bu tuşlara onlarca defa basmışızdır. Fakat bazı tuşlar var ki hiç kullanılmaz ve ne işe yaradığı da pek bilinmez. İşte bu tuşlardan birisi de klavyenin genelde sağ üst taraflarında bulunan “Pause Break” tuşudur. Peki nedir bu pause break tuşu ne anlama geliyor, nerelerde kullanılıyor şimdi kısaca bilgi verelim.

Klavyedeki Pause Break Tuşu Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Klavyedeki “Pause Break” tuşu, genellikle bilgisayarda çalışan herhangi bir işlemi duraklatmak veya tamamen durdurmak için kullanılmaktadır. Bu tuş ayrıca çalışma anlarımızda işlemimizi bir tuşa basıncaya kadar durdurmayı da sağlamaktadır. Kısacası bu tuşa basıldığında bilgisayar o anda yaptığı işlemi durdurur ve eğer tekrar o tuşa basılırsa veya başka bir tuşa basılırsa bilgisayarın yaptığı işlem kaldığı yerden devam etmiş olur.

Pause Break tuşunun klavye üzerindeki yeri aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki klavye resminde gördüğünüz gibi Pause Break tuşu klavyenin sağ üst kısmında yer almaktadır.

Pause break tuşu günümüzde fazla kullanılmamaktadır. Örneğin eskilerden oyunlarda ESC ile aynı işlevi yapıyordu. Yani oyunu durdurmak için aynı ESC gibi pause break tuşuna da basılabiliyordu ve tuş çalışıyordu. Ama günümüzde çoğu oyunlarda pause break işlevsizdir diyebiliriz. Bunun sebebi de oyunlardaki yazılımın bu tuşu desteklemediğidir diyebiliriz. Ayrıca bazı bilgisayarlarda bu tuş tek başına çalışmayabilir. Eğer pause break tek başına çalışmazsa CTRL ile birlikte kullanabilirsiniz.

Pause Break’ın Türkçe karşılığı ise Google translate’de “mola ara” olarak geçiyor. Fakat pause “duraklat” break ise “kırmak, ara vermek” vb. anlamlarına gelmektedir. Haliyle ikisini birlikte kullandığımızda “duraklatma ve duraklatmaya ara verme” gibi anlamları çıkabilir. Sonuçta pause break tuşuna 1 kere basıldığında yapılan işlemler duraklatılır. Fakat tekrar 1 kere daha basılırsa yapılan işlem kaldığı yerden devam etmiş olur. Yani 2 kere basıldığında işlemler tekrar devam eder. Burdan pause break tabiri türemiş olabilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir