Klavyede On Parmak Yazma Taktikleri

Klavyeyi on parmak kullanmak özellikle katiplik sınavlarında çok lazım olmaktadır.Peki klavyemizi on parmak nasıl kullanabiliriz.Bu yazımızda sizlere bunun taktiklerini vereceğiz.Başlıklar halinde klavyeden on parmak yazma taktiklerini verelim.

Başlıklar

1-Hazırlık Yapın

Öncelikle klavyeyi on parmak kullanmak istiyorsanız klavyenizin sağlam olması gerekiyor.Özellikle harf yerleri çok içte olmaması gerekiyor.Aksi taktirde yazı yazarken hep hata yaparsınız.

Klavyenin karşısında oturduğunuz pozisyon da çok önemlidir.Ortamın ışıklı olması hem gözleriniz açısından hem de olur da yanlış yazarsanız geri düzeltmek açısından çok iyi olur.

İlk başlarda bakmadan yazmak zordur.O yüzden bu iş zamanla olur, bir anda bakmadan on parmak yazmayı beklemeyin lütfen.

Kendinize güveniniz olsun.Bir insan annesinin karnında on parmak klavye kullanabilir şeklinde doğmaz.Zamanla çalışarak bu beceriye hakim olabilirsiniz.

2-Arka Plandaki Sesleri Kapatın

Klavyeden on parmak çalışması yapmadan önce arka planda ne kadar müzik,ses vb. varsa kapatmalısınız.Çünkü bu durumda konsantre olamazsınız.Eğer on parmak yazmaya odaklanmak istiyorsanız müzik eşliğinde çalışma yapmayın.

Odaklanmanız için diğer ne gerekiyorsa yapın.Mesela klavye ile on parmak çalışmasını tek başınıza yapmanız daha faydalı olacaktır.Birilerinin yanında yaparsanız kendinizi germiş olursunuz.O yüzden önce tek çalışın.Şimdi diyeceksiniz ki sınavda nasıl olacak.Sınavda da kimse yokmuş gibi davranacaksınız.Tek başınaymışsınız gibi.

3-Her Gün Alıştırma Yapın

On parmak yazmak kolay iş değildir.Bunun için her gün alıştırma yapmanız gerekmektedir.Mesela bazı 10 parmak testi yapan siteler mevcut.Bu sitelere girerek günde 2-3 alıştırma yapabilirsiniz.

Örneğin buradaki site 10 parmak testi arasında en iyi sitelerden birisidir.Buraya girip her gün 2-3 antrenman yapabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi ben dakikada 68 kelime yazmışım.Yani saniyede 1 kelime ortalaması hemen hemen.Fena sonuç değil aslında ama daha çok çalışmam lazım tabii ki orası ayrı.

Siz de bu siteden istediğiniz zaman alıştırma yapabilirsiniz.Gerçekten her gün yapsanız belli bir zaman içerisinde epey bir gelişme kat edersiniz.

4-Zamana Bırakın

Son olarak klavyeden on parmak yazmak için zamana ihtiyaç vardır.İlk maddede biraz bahsetmiştim.Bu beceri bir anda olan bir şey değildir.Zamanla gün gün on parmak hızınızı arttırabileceksiniz.

En önemli nokta bakmadan yazmaya başlamak.Yanlış bile yazsanız klavyeye bakmadan yazmaya çalışın.1 yıl belki 2 yıl sonra her gün çalışmayla on numara bir klavye kullanıcısı olabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar herkese başarılar dilerim…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir