Klavyeden Beta İşareti (β – ß) Nasıl Yapılır?

Merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden “ß” ve “β” bu şekilde beta işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Önceleri yunan alfabesindeki harflerin yazılışlarını buradaki yazımızda paylaşmıştık. Fakat klavyeden nasıl yapıldıklarını anlatmamıştık. Şimdi sizlere beta işaretini nasıl yapabiliriz onu anlatacağız. Klavyeden beta işaretini 4 farklı yöntemle yapabiliyoruz. Şimdi sırayla anlatıma geçelim.

Klavyeden Beta İşareti (β – ß) Yapılışları

Yöntem 1:

İlk olarak klavyemizden “Alt+S” tuşlarına bastığımızda “ß” bu şekilde beta işareti yapabiliyoruz. Fakat bu yöntem her klavyede olmuyor. Bazılarında çalışmaktadır. Dedimiz gibi öncelikle space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından S harfine basıyoruz. Ve ß bu şekilde beta işareti yapabiliyoruz.

Not= Bu arada şunu belirtmeden geçmeyelim. ß bu işaret normalde Almanca’daki bir harf olarak biliniyor. Fakat betaya benzediği için çoğu yerde beta işareti olarak geçiyor. Ama gerçek beta işareti “β” bu şekildedir. Bunun yapılışına yöntem 3 ve 4 den ulaşabilirsiniz.

Yöntem 2:

İkinci yöntem olarak ise klavyeden “Alt+225” kombinasyonu ile beta işareti yapabiliyoruz. Yani öncelikle space tuşunun solundaki Alt tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından numpad sayı bölümünden sırasıyla 2, 2 ve 5 rakamlarına basıyoruz. Sonuç olarak ß bu şekilde betaya benzeyen işareti yapabiliyoruz.

Klavyeden yapılışını yukarıdaki resimde de gösterdik.

Yöntem 3:

Bu yöntemde ise beta işaretini “Karakter Eşlem” programı kullanarak yapabiliyoruz. Öncelikle başlat menüsüne girip arama yerine karakter eşlem yazın. Ardından programı açın.

Sonrasında yukarıda da gördüğünüz gibi “Unicode’a git” kısmına “03B2” kodunu yazınız. Ardından “β” buradaki gibi gerçek beta işaretini yapmış oluruz. Sonrasında seç ve kopyala diyerek istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Yöntem 4:

Son yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. “β” burada görmüş olduğunuz beta işaretini ctrl+c yapıp kopyalayıp, ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Daha kolay kopyala-yapıştır yapmanız için beta harfini büyük puntolarla aşağıya da eklemiş olalım.

  • Beta harfi ve işareti ==> β β β β

Yazımızın sonuna geldik umarız faydalı olur. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir