Klavyeden Kayı Boyu (IYI) Simgesi Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere klavyeden kayı boyu işareti nasıl yapabiliriz onu anlatacağız.

Kayı boyu Oğuzlar’ın Bozok kolundan bir boydur.Osmanlı’nın soyu Kayı boyundan gelmektedir.Bu yüzden bizim açımızdan Kayı boyunun çok önemi vardır.Haliyle Kayı boyunun simgesi de bizim için oldukça önemlidir.Peki kayı boyu işaretini bilgisayarda klavyemizden nasıl yazabiliriz şimdi size onu paylaşalım.

3 farklı şekilde kayı boyu işareti yapabiliriz.Bunlar aşağıdaki gibidir.

1-) Klavyeden kayı boyu simgesini tek bir tuşla yapma kısayolumuz yoktur.Fakat klavyeden IYI bu şekilde yani “büyük I harfi+büyük Y harfi+büyük I harfiyle” kayı boyu simgesi yapabiliriz.

2-) Ek olarak tam bir şekilde kayı boyu işareti yapmak istiyorum diyorsanız o zaman bilgisayarınızdan başlat menüsünü açın.Sonrasında “Çalıştır” kısmına girin.Ardından arama yerine “charmap” komutunu yazın ve enter tuşuna basın.

Ardından karakter eşlem kısmını açınca yazı tipi kısmından “Yu Gothic” yazı tipini bulup açıyoruz.Ardından buradan da IYI şeklindeki kayı boyu işaretini bulabiliriz ve istediğimiz gibi kopyalayıp kullanabilirsiniz.

3-) Son olarak isterseniz “IYI” buradaki kayı boyu işaretini ctrl+c ile kopyalayıp ctrl+v ile istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir